TÜRKİYE HOLLANDA KOZUNU KULLANAMADI

upa-admin 01 Temmuz 2012 3.024 Okunma 0
TÜRKİYE HOLLANDA KOZUNU KULLANAMADI

Yakın zamanda Hollanda’da farklı suçlardan aranan Şaban Baran Antalya’da lüks bir gece kulübü işletirken bulundu. 2008 yılında Hollanda’da farklı suçlardan tutuklanıp toplam onbeş buçuk sene hapis cezasına çarptırılan Baran, 2009 yılında hapisten firar edip yurtdışına kaçmayı başarmıştı. Hollanda ve Türkiye vatandaşlıklarına sahip olan çifte vatandaş Şaban, sonunda Antalya’da tespit edildi.

Türkiye’ye başvuran Hollanda, Şaban’ın kendisine iade edilmesini talep etmişti fakat bu istek Türkiye tarafından geri çevrilmişti. Neden olarak Türkiye şu açıklamayı vermişti;“Söz konusu iki ülke arasında antlaşma olmadığı için böyle bir iadenin mümkün olmadığını ve Türkiye zaten kendi vatandaşlarını başka ülkelere iade etmediğini böylece tekrar beyan ediyoruz”. Hollanda’da büyük olay yaratan bu açıklama, uzun süre gündemde kaldı. Farklı tartışma programlarında Türkiye eleştirilirken, Hollandalılar yakın geçmişte kendi yaptıklarını unutmuş gibilerdi. Avrupa Birliği, Amerika Birleşik Devletleri, Almanya gibi önemli ülkeler ve uluslararası kuruluşların terör örgütü olarak kabul ettiği PKK, Hollanda’da daha hala serbesttir mesela. Ve hatta Türkiye’ye iade edilmesini istenen ve uluslararası tutuklama kararı olan birçok PKK’lıyı Hollanda Türkiye’ye iade etmemiştir. Bunun sadece bir örneği 26 Mart 2010 tarihinde serbest bırakılan ve Türkiye’ye iade edilmesi resmen yasaklanan terörist Hasan Adir’dir.

Burada bir de şunu hatırlamak lazım ki, 22 Mayıs 2007 tarihinde Ulus’ta kendisini patlatarak sekiz masum insanın ölümüne ve yüzden fazla yaralıya neden olan “canlı bomba” terörist Güven Akkuş, uzun yıllar Hollanda’da ikamet etmiştir. Ayrıca Hollanda’nın Liempde bölgesindeki PKK kampında özel canlı bomba eğitimi görmüştür. Bu olayları göz önünde bulundurursak Türkiye’nin Şaban Baran ile ilgili böyle bir açıklama yapması çok doğal gibi geliyor. Bu iade konusunda, tıpkı bir çok başka konudaki gibi, çifte standart uygulayan Hollanda Türkiye’ye sert tepkiler verirken kendi hatalarından dolayı maalesef daha hala ders çıkaramamıştır. Şaban Baran’ı tutuklayan Türkiye, böylece yine de ilk adımı atmış oldu, fakat ne yazık ki Hollanda bu iyiliğin karşılığını vermeyerek 26 Mart 2010 tarihinde PKK’lı Hasan Adir’i serbest bırakıp Türkiye’ye iade edilmesini resmen yasaklamıştır. Hasan Adir’in verdiği açıklamayı neden gösteren Hollanda, terörist Adir’in açıklamasını tekrarladı: “Hasan Adir Türkiye tarafından hapise atıldığında Türk polisleri tarafından işkenceye uğramıştır. Tekrar Türklerin elinde düştüğünde öldürülme tehlikesi çok büyüktür”.

Şimdi buna ne demeli? Bu aynı sebepten dolayı Amerika’ya hiç böyle kafa tutabildi mi Hollanda? Kesinlikle hayır. Hatta Afganistan’daki Hollanda askerleri buldukları tüm Taliban üyelerini direk olarak oradaki Amerikan askerlerine teslim etmektedir. Peki Guantanamo Hapishanesi diye birşey yok mudur? Orada işkence yapılmıyor mudur? Hem Türkiye’nin işkence yaptığı ne malum? Ama hadi neyse, Türkiye işkence yapıyormuş diye kabul etsek dahi o zaman Hollanda neden yargılamıyor bu teröristleri? Sonunda Hollanda da Avrupa Birliği üyesidir ve AB tüm PKK’lı teröristler için uluslararası tutuklama kararı çıkartıp, insanlığa karşı işledikleri suçlardan yargılanmasını istemiştir. Çünkü PKK sadece Türklere değil, Türkiye’deki herkese (yani yabancı turistler dahil) bombalı saldırı düzenlemektedir. Hatta daha yakın geçmişte PKK tarafından kaçırılan Hollandalı genç Jan Maarten Mos, PKK’ın sadece Türklere karşı şiddet ve terör kullanmadığını ispatlamaktadır. Fakat ona rağmen Hollanda PKK’yı terör örgütü olarak kabul etmeyi ret edip ‘Sürgünde Kürt Parlamentosu’ gibi saçma ve provoke edici kuruluşların kurulmasına izin vermektedir.

Şimdi bunu Hollanda resmi olarak şöyle açıklamaktadır: “PKK Hollanda sınırları içerisinde bir suç işlemediği sürece hukuki kurallara göre yasaklanamaz”. Halbuki Hollanda hiçbir zaman Hollanda toprağında bir eylem düzenlemeyen El Kaide, ETA, İRA gibi terör örgütlerini uzun yıllar önce yasaklamıştır. Bu Türkiye için daha da acıdır ki, bu üstte saydığım terör örgütlerin hiçbir tanesi bir Hollanda vatandaşına dokunmamıştır ve hatta Hollanda topraklarında herhangi bir faaliyet göstermemiştir. Ama PKK hem Türkiye’deki Hollandalı turistlere saldırmış, hem de Hollanda’da PKK eğitim kampları kurmuştur. Akkuş’un da eğitim gördüğü Hollanda’nın Eindhoven kentine yakın olan Liempde köyündeki PKK eğitim kampı (Türkiye’nin yoğun baskısı üzerine) kapatılmış olsa da, 2004 yılında kampta bulunan 39 PKK’lı teröristin serbest bırakılmasıyla Hollanda yine niyetini belli etmiştir.

Bu 39 terörist şimdi Hollanda’nın neresinde yeni nesil PKK intihar bombacıları eğitiyordur acaba? Peki Türkiye bunun üzerine ne yapacak? Şaban Baran’ı tekrar serbest bırakacak mı? Antalya’daki gece kulübünü tekrar kendisine verecek mi? Yoksa bu Hollanda kozunu kullanamayacak mı? Türkiye bu konuda işin ciddiyetini anlaması lazım ki, Hasan Adir bu dönemin Güven Akkuş’u olabilir. Hatta Adir’in arkasında intihar saldırısı düzenlemek için sadece bir emir bekleyen 39 terörist daha var.

Armand SAĞ

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.