SURİYE SAVUNMA BAKANI ÖLDÜRÜLDÜ

upa-admin 18 Temmuz 2012 1.407 Okunma 0
SURİYE SAVUNMA BAKANI ÖLDÜRÜLDÜ

Suriye’deki krizi sona erdirmek için yoğun bir diplomasi devam ederken, Suriye ordusu ile muhalifler arasındaki çatışmalar şiddetlenerek sürüyor. Şam’da bakanlarla, üst düzey güvenlik yetkililerinin buluştuğu binaya intihar saldırısı düzenlendi. Saldırıda Savunma Bakanı Davud Racha ve Esad’ın eniştesi Asef Şevket öldürüldü. Suriye’nin başkenti Şam’da bugün ulusal güvenlik binasına intihar saldırısı düzenlendi. Suriye devlet televizyonu saldırıda Suriye Savunma Bakanı Davud Racha’nın öldürüldüğünü ve yaralılar arasında üst düzey güvenlik yetkilileri olduğunu duyurdu.

‘ESAD’IN ENİŞTESİ ÖLDÜRÜLDÜ’ 
Lübnan’daki Hizbullah’ın yayın kuruluşu El Manar televizyonu da, intihar saldırısında Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad’ın eniştesi Suriye istihbaratının başkanı Asaf Şevket’in öldürüldüğünü ve içişleri bakanının da yaralandığını ileri sürdü. Devlet televizyonu Şam’da ulusal güvenlik merkezine düzenlenen intihar saldırısının Esad yönetimi bakanlarının, üst düzey güvenlik yetkilileriyle buluştuğu binada meydana geldiğini belirtti. Ölü ve yaralılar arasında bakanlar ve üst düzey güvenlik yetkililerinin olduğu belirtildi.

’15 KİŞİ ÖLDÜ’ İDDİASI
Suudi sermayeli El Arabiya televizyonu ise, saldırıda 15 kişinin öldüğünü ileri sürdü. İntihar saldırısı düzenlenen binanın Şam’ın merkezindeki Revda mahallesinde bulunduğu, Ulusal Güvenlik Bürosu Başkanı Hişam İhtiyar’dan haber alınamadığı belirtildi.

’60 ASKER ÖLDÜRÜLDÜ’  
Muhaliflerin oluşturduğu Özgür Suriye Ordusu önceki gün yayınladığı bildiride, Esad rejimine karşı ülke genelinde “Suriye Depremi ve Şam Volkanı” kod adıyla saldırı dalgası başlatacağını duyurmuştu. Bildiri sonrası Suriye’nin başkenti Şam’da Esad rejimine bağlı güçlerle, muhaliflerin oluşturduğu özgür Suriye Ordusu arasında şiddetli çatışmalar yaşandı. Gece boyunca devam eden saldırılarda 60 askerin öldürüldüğü iddia edildi. Merkezi İngiltere’nin başkenti Londra’da bulunan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, dünden bu yana süren çatışmalarda Suriye ordusuna bağlı 60 askerin öldürüldüğünü savundu.

İKİ GENERAL TÜRKİYE’YE KAÇTI 
Suriye ordusundan kaçan general sayısı da her geçen gün artıyor. Uluslararası haber ajansı Reuteurs, Türk kaynaklara dayandırdığı haberinde, Suriyeli iki generalin daha firar ederek Türkiye’ye sığındığını belirtti. Haberde, iki generalle birlikte 600 Suriyeli mültecinin de Türkiye’ye geldiği açıklandı. Suriye’deki şiddet olaylarının başlamasından bu yana Türkiye’ye sığınan general sayısının da 20’ye ulaştığı hatırlatıldı.

Kaynak: Ntvmsnbc

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.