ABD BÜYÜKELÇİSİ LİBYA’DA ÖLDÜRÜLDÜ

upa-admin 12 Eylül 2012 2.715 Okunma 0
ABD BÜYÜKELÇİSİ LİBYA’DA ÖLDÜRÜLDÜ

ABD’nin Libya’nın Bingazi şehrinde bulunan konsolosluğuna düzenlenen saldırıda, ABD Büyükelçisi J. Christopher Stevens ve üç büyükelçilik çalışanının öldüğü bildirildi. AFP haber ajansının aktardığına göre, Libya İçişleri Bakan Yardımcısı Vanis el Şerif, “Büyükelçi, diğer üç görevliyle bilrikte öldürüldü” dedi. Başbakan Yardımcısı Mustafa ebu Şagur da bir tweet’le Stevens ve diğer elçilik çalışanlarının öldüğünü doğruladı.

FİLM PROTESTOSU
Libya’da ve Mısır’da Selefiler, İslam’a hakaret içerdiği iddia edilen bir filmi protesto etmek için ABD misyonlarına saldırmıştı. Bingazi’de protestocular konsolosluk binasını ateşe verirken görgü tanıkları, binada önemli hasar olduğunu ifade etmişti. ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, erken saatlerde yaptığı açıklamada saldırıda bir Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin öldüğünü açıklamıştı.

BÜYÜKELÇİ DUMANDAN ZEHİRLENDİ
El Cezire televizyonunun internet sitesi, Libya güvenlik güçlerine dayanarak Stevens’ın, saldırganların çıkardığı yangın sırasında, yanındaki iki güvenlik görevlisiyle birlikte, dumandan zehirlenerek hayatını kaybettiğini duyurdu. AFP haber ajansının geçtiği fotoğraflarda, ağır yaralı olarak binadan taşınan Büyükelçi Stevens’ın vücudunda yanıklar olduğu gözlendi. Uyruğu belirlenemeyen bir başka konsolosluk çalışanının da saldırıda hayatını kaybettiği, iki çalışanın ise yaralandığı bildirildi.

CENAZELER GÖNDERİLDİ
El Cezire muhabiri Süleyman İdrisi, Stevens’ın kısa bir ziyaret için Bingazi’de bulunduğunu aktardı. Saldırı sırasında büyükelçinin arabasında mı yoksa konsolosluk binasında mu olduğu henüz netleştirilemedi. Ölen ABD’lilerin cenazeleri Bingazi Uluslararası Havaalanı’na götürüldü. Cenazelerin önce başkent Trablus’a oradan da Almanya’da bulunan bir ABD üssüne transfer edileceği belirtildi.

RPG’LERLE ATEŞ EDİLDİ
Libya Yüksek Güvenlik Komitesi Sözcüsü Abdulmunim el Hurr, “Bir ABD’li çalışan öldü, birkaç çalışan ise yaralandı” derken yakınlardaki bir tarladan binaya RPG’lerle ateş edildiğini söyledi. El Hurr, “Libya ordusuyla silahlı milisler arasında ABD Konsolosluğu önünde sert çatışmalar yaşanıyor” derken, yolların kapatıldığını, güvenlik güçlerinin de binayı kordona aldığını aktardı. Daha önce Reuters’a konuşan Libyalı bir yetkili, Büyükelçi Stevens ve üç çalışanın, roket saldırısı sonucu hayatını kaybettiğini söylemişti.

Kaynak: Vatan

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.