MURSİ’DEN ÖZELEŞTİRİ VE ÇAĞRI

upa-admin 27 Haziran 2013 2.357 Okunma 0
MURSİ’DEN ÖZELEŞTİRİ VE ÇAĞRI

Mısır Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, görevde 1. yılını doldurmasına günler kala ulusa seslendi. Mursi, hem özeleştiri yaptı hem de göstericilerden yapıcı tutum sergilemelerini istedi.

Mısır Cumhurbaşkanı Mursi, göreve gelişinin 1. yıl dönümünde beklenen protesto gösterileri öncesi halka seslendi. Mursi, konuşmasında süregelen protestoların ülkenin yolunu tıkadığına dikkat çekti. Mısır’daki kutuplaşmanın tüm ulusu riske atacak bir noktaya geldiğini söyleyen Mursi özeleştiride bulundu ve “Ben de hata yapmış olabilirim” dedi.

Mursi 2 buçuk saat süren konuşmasında muhaliflerini yapıcı bir tutum sergilemeye davet etti. Mısır Cumhurbaşkanı, Mübarek rejimi yanlılarına tolerans göstermeyeceğini de sözlerine ekledi. Mursi’nin konuşması sırasında muhalifleri başkent Kahire’deki Tahrir Meydanı’nı doldurdu. Ekonomik kriz ve akaryakıt kıtlığıyla boğuşan Mısır’da hafta sonu daha geniş çaplı protesto eylemleri bekleniyor.

Mısır ordusu çeşitli kentlerde güvenlik önlemleri almaya başladı. Genelkurmay Başkanı da daha önce, ülkenin ‘çatışma ortamına’ sürüklenmesine izin vermeyeceklerini söylemişti.

13 MİLYON İMZA
Mursi karşıtlarının, Cumhurbaşkanı’nın istifasını isteyen dilekçeye 13 miyon imza topladıkları ve erken seçim talep ettikleri dile getirildi. Destekçileriyse Mursi’yi istifaya zorlamanın demokratik bir tavır olmadığı görüşünde.

Kaynak: Ntvmsnbc

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.