AB YETKİLİSİ ASHTON MISIR’DA MURSİ’YLE GÖRÜŞTÜ

upa-admin 30 Temmuz 2013 2.119 Okunma 0
AB YETKİLİSİ ASHTON MISIR’DA MURSİ’YLE GÖRÜŞTÜ

Avrupa Birliği’nin Dış Politikadan Sorumlu Yetkilisi Catherine Ashton’ın, Mısır’ın devrik cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’yle bir görüşme yaptığı açıklandı. Ashton’ın Pazartesi gecesi Muhammed Mursi’yle biraraya geldiğini açıklayan sözcü Maja Kocijancic, iki saat boyunca ayrıntılı bir görüşme yapıldığını belirtti. Sözcü Maja Kocijancic, Catherine Ashton ve Muhammed Mursi’nin nerede görüştüklerini açıklamadı.

Muhammed Mursi, ülkede günler boyunca süren protesto gösterilerinin ardından, 3 Temmuz’da ordunun yaptığı müdahaleyle devrilmesinden bu yana gözaltında tutuluyor. Avrupa Birliği’nin Dış Politikadan Sorumlu Yetkilisi Catherine Ashton’ın, dün, Mısır’ın yeni geçici hükümetiyle ve Genelkurmay Başkanı General Abdülfettah el-Sisi’yle de biraraya geldiği belirtildi. Görüşmelerin ardından bir açıklama yapmayan Ashton Mısır ziyareti öncesinde, ‘tüm tarafların temsil edildiği bir geçiş süreci için çaba gösterilmesi’ çağrısında bulunacağını açıklamıştı. Ashton, Muhammed Mursi yandaşlarıyla güvenlik güçleri arasında çıkan çatışmalarda 70’ten fazla kişinin ölümünün ardından Mısır’ı ziyaret ediyor. Mursi yandaşları bugün başkent Kahire’de büyük bir protesto gösterisi yapmaya hazırlanıyor.

“Nerede tutulduğunu bilmiyorum”

Catherine Ashton, Muhammed Mursi’nin iyi olduğunu ve televizyonlardan ve gazetelerden, son gelişmeleri takip ettiğini belirtti. İki hafta içinde Mısır’a yaptığı bu ikinci ziyarette Ashton’ın, Mursi’yle görüşmek üzere planlanan toplantıya Pazartesi gecesi bir askerî helikopterle götürüldüğü haberleri geliyor. Bu haberler çerçevesinde, Muhammed Mursi’nin başkent Kahire’nin dışında bir yerde tutulduğu spekülasyonları yapılıyor.

Catherine Ashton, bugün düzenlediği basın toplantısında, “İki saat boyunca, açık, dostane bir görüşme yaptık. Gelişmeleri takip ediyor. Bu aşamadan sonra neler yapılabileceğini görüştük” dedi. Gazetecilerin, Muhammed Mursi’nin nerede tutulduğu yolundaki sorularına ise Ashton “Nerede tutulduğunu bilmiyorum. Sadece kaldığı yeri gördüm” diye yanıt verdi.

Kaynak: BBC Türkçe

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.