KKTC’DE YENİ HÜKÜMET KURULDU

upa-admin 30 Ağustos 2013 4.167 Okunma 0
KKTC’DE YENİ HÜKÜMET KURULDU

Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu, Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na sunulan Koalisyon Hükümeti listesini basına açıkladı.

Demokrat Parti Ulusal Güçler (DP/UG) Genel Başkanı Serdar Denktaş ile Cumhuriyetçi Türk Partisi Birleşik Güçler (CTP/BG) Genel Başkanı Özkan Yorgancıoğlu bugün saat 13.00’te koalisyon hükümetini oluşturan Bakanlar Kurulu listesini sunmak için Eroğlu’nu ziyaret etti. Yorgancıoğlu’nun verdiği bilgiye göre kabine şu isimlerden oluşuyor:

Başbakan: Özkan Yorgancıoğlu (CTP/BG)

Başbakan Yardımcısı, Ekonomi, Turizm Kültür ve Spor Bakanı: Serdar Denktaş (DP/UG)

İçişleri Bakanı: Teberrüken Uluçay (CTP/BG)

Maliye Bakanı: Zeren Mungan (CTP/BG)

Dışişleri Bakanı: Özdil Nami (CTP/BG)

Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanı: Ahmet Kaşif (DP/UG)

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı: Aziz Gürpınar (CTP/BG)

Gıda Tarım ve Enerji Bakanı: Önder Sennaroğlu (CTP/BG)

Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı: Hamit Bakırcı (DP/UG)

Milli Eğitim Bakanı: Mustafa Arabacıoğlu (DP/UG)

Sağlık Bakanı: Ahmet Gülle (CTP/BG).

Listeye göre geçici hükümette görev yapan Maliye Bakanı Zeren Mungan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Aziz Gürpınar bakanlık görevlerine devam edecek. Öte yandan, Zeren Mungan ve Aziz Gürpınar dışında tüm bakanlar milletvekillerinden oluşuyor. Kabine sadece erkeklerden oluşurken, en genç bakan 41 yaşındaki Çevre ve Doğal Kaynaklar Bakanı Hamit Bakırcı.

YORGANCIOĞLU: “ESAS OLAN HALKIN SORUNLARINI ÇÖZMEK”

Eroğlu’na kabineyi sunmalarının ardından basına açıklama yapan Özkan Yorgancıoğlu, 15 Ağustos’ta aldıkları hükümet kurma görevi çerçevesinde görüşmeleri tamamladıklarını ve kabine üyelerinin listesini Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na sunduklarını kaydetti.

Yorgancıoğlu, basında çıkan haberlere istinaden, hükümet kurma çalışmaları çerçevesinde Türkiye’den herhangi bir telefon alıp almadığı sorusu üzerine, ülkede çözülmesi gereken bir çok sorun olduğunu kaydederek, “Esas olan bu sorunların çözülmesidir” diye konuştu. Ülkedeki sorunların çözülmesi için hem muhalefetle, hem sivil toplum örgütleriyle hem de Türkiye ile ilişkilerin sıcak tutulacağını ifade eden Yorgancıoğlu, önceliklerinin halkın sorunlarını çözmek olduğunu ve tüm enerjilerini buna harcayacaklarını belirtti.

ÖZGEÇMİŞLER…

Yeni kabinede yer alan isimlerin özgeçmişleri şöyle:

ÖZKAN YORGANCIOĞLU (CTP/BG): 1954 yılında Baf’ta doğdu. İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Maliye ve Siyaset Bilimi kürsüsünden mezun oldu. Üniversite öğrenimi yıllarında aktif olarak öğrenci dernek ve federasyonlarında görev aldı. Seracılar Kooperatifi ve Kıbrıs Türk Petrollerinde çalıştı, Yeni Düzen Gazetesi Genel Yayın Yönetmenliği yaptı. Daha sonra kendi işini kurarak süt ürünleri üreticiliği yaptı. 1974 yılından itibaren CTP’nin birçok kademesinde görev aldı. Gençlik ve Spor Bakanlığı görevini yürüttü. CTP/BG’den Lefkoşa Milletvekili olarak görev yaptı. 2011 yılından beridir CTP/BG Genel Başkanlığı görevini yürütmektedir.

SERDAR DENKTAŞ (DP/UG): Serdar Denktaş 1959 yılında Lefkoşa’da doğdu. Almanya ve İngiltere’de geçirdiği tahsil döneminden sonra Kıbrıs’ta ticaret, sanayi ve bankacılık alanlarında görev yaptı. Kuzey Kıbrıs Kültür Derneği ve Genç İşadamları derneklerinin kuruculuğu ve ilk başkanlık görevlerini yapan Denktaş, Demokrat Parti’nin kurucularındandır. Kıbrıs Türk Milliyetçiliği fikrini ortaya atan ve savunan Serdar Denktaş’ın yayınlanmış 3 ve hakkında yayınlanan 1 kitabı vardır. Demokrat Parti Ulusal Güçler Genel Başkanlığını yürütmekte olan Serdar Denktaş evli ve üç çocuk, iki torun sahibidir. İngilizce bilmektedir.

ÖZDİL NAMİ (CTP/BG): 1967 yılında Londra’da doğdu. 1988 yılında Boğaziçi Üniversitesi İİBF İşletme Bölümü’nü tamamladıktan sonra, 1991 yılında Kaliforniya Üniversitesi’nde yüksek lisans yaptı. Kıbrıs’ta birçok üniversitede öğretim görevlisi olarak ve 2004 yılına kadar Erdil & SonsLtd.’de direktör olarak çalıştı. 1999 yılından 2001’e kadar KKTC Cumhurbaşkanlığı Siyasi Analiz Görevlisi olarak görev yaptı. 2002-2004 yılları arasında KKTC İşadamları Derneği Başkanlığı yaptı. KKTC Meclisi’ndeki komitelerde ve Avrupa Parlementosu’nda aktif görev aldı.  CTP/BG milletvekilidir. Çok iyi derecede İngilizce ve orta derecede Almanca bilmektedir. Evli ve bir çocuk babasıdır.

DR. AHMET GÜLLE (CTP/BG): 1960 yılında Gönendere’de doğdu. İstanbul Tıp Fakültesi’nden mezun olduktan sonra aynı fakültede ihtisas yaparak Kulak Burun Boğaz Hastalıkları ve Baş Boyun Cerrahisi uzmanlığını aldı. Halen Lefkoşa’da özel Kulak Burun Boğaz Kliniği’nde çalışmaktadır. Serbest Çalışan Hekimler Birliği ve Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği yönetim kurullarında uzun yıllar görev aldıktan sonra 2000-2004 yılları arasında iki dönem Kıbrıs Türk Tabipleri Birliği Başkanlığı yaptı. CTP/BG’nin birçok organında görev aldı. Halen Parti Meclisi üyeliği sürdürmektedir. 2003 ve 2005 yıllarında iki kez milletvekili seçilip KKTC Cumhuriyet Meclisinde görev yaptı.

ÖNDER SENNAROĞLU (CTP/BG): 1957 yılında Büyükkonuk’da doğdu. 1981 yılında Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölümü’nden mezun oldu. 1998-2003 yıllarında İskele Milletvekili olarak KKTC Meclisi’nde görev yaptı. 2003-2005 döneminde aktif siyasetten ayrıldı. 2005 seçimlerinde CTP/BG’den İskele milletvekili olarak yine parlamentoya girdi. Eylül 2006 tarihinde 15’nci KKTC Hükümeti’nde Tarım Bakanı olarak görev yaptı. Evli ve iki çocuk babasıdır.

DR. MUSTAFA ARABACIOĞLU (DP/UG): Dr. Mustafa  Arabacıoğlu, 1953 yılında Gönyeli’de doğdu. 1977 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi’nden mezun olan Arabacıoğlu, Kıbrıs’a gelerek Dr. Burhan Nalbantoğlu Hastanesi, Dahiliye Servisi’nde göreve başladı. 1993, 1998, 2003, 2005 ve 2009 yıllarında yapılan Genel Seçimlerde Lefkoşa Demokrat Parti Milletvekili olarak seçilen Dr. Mustafa Arabacıoğlu, 2001 yılında kurulan UBP-DP Hükümeti’nde Sağlık ve Sosyal Yardım Bakanı olarak görev yaptı. 2004-2005 yıllarında Demokrat Parti Genel Sekreterliği’ni yapan Arabacıoğlu, 2005 yılında yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde partisi adına Cumhurbaşkanlığına aday olmuştur. Halen, Lefkoşa DP/UG Milletvekili olarak görevine devam eden Arabacıoğlu, evli ve üç çocuk babasıdır.

DR AHMET KAŞİF (DP/UG): Dr. Ahmet Kaşif 1950 yılında Nergisli’de doğdu. 1975 yılında İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Aynı üniversitede Genel Cerrahi dalında ihtisas yaptı. 1980 yılında Gazimağusa Devlet Hastanesi’nde Genel Cerrah olarak göreve başladı. 1990, 1993, 1998, 2003, 2005, 2009 yıllarında yapılan Genel Seçimlerde Gazimağusa Milletvekili olarak  seçilen Kaşif, bu dönem içerisinde kurulan hükümetlerde sırasıyla Ulaştırma Bakanlığı, Çalışma, Sosyal Güvenlik, Gençlik ve Spor Bakanlığı, Cumhuriyet Meclisi Başkan Yardımcılığı ve Sağlık Bakanlığı görevlerine bulundu. Dr. Ahmet Kaşif halen Gazimağusa DP/UG milletvekili olarak görevine devam etmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır. İngilizce bilmektedir.

DR. HAMİT BAKIRCI (DP/UG): Dr. Hamit Bakırcı 1972 yılında Trabzon’da doğdu. 1996 yılında Fırat Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. 1997 yılında Yenierenköy Sağlık Merkezi’nde göreve başladı. 2001 yılından beri Karpaz bölgesinde hekimlik görevimi sürdürmektedir. Evli ve iki çocuk babası olan Bakırcı İngilizce bilmektedir.

ZEREN MUNGAN (CTP/BG): 1956 yılında doğdu. Hukuk ve İşletme Mühendisliği alanlarında lisans, Kamu Maliyesi alanında yüksek lisansını tamamladı. “KKTC Ekonomisi İçerisinde Kamu Kesiminin Yeri” isimli yüksek lisans tezi DPÖ yayını olarak basıldı. 1984 yılında Devlet Planlama Örgütü’nde başladığı kamu görevini Maliye Müsteşarı olarak tamamladı ve 2010 yılında emekli oldu. 1991-2004 yılları arasında Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde Hukuk ve Kamu Maliyesi dersleri verdi. Kamu maliyesi, suç gelirinin aklanmasının önlenmesi konusunda mevzuat hazırlıkları ile panel, seminer ve konferanslara katıldı. Müsteşarlığı sırasında Suç Gelirinin Aklanmasının Önlenmesi Kurulu Başkanlığı görevinde bulundu. Kamu görevinden emekli olduktan sonra kamu maliyesi uzmanı olarak çalışmalarını sürdürdü. KTTO bünyesinde KKTC’de Kayıtdışı Ekonomi ile Mücadele Projesi’nde Genel Koordinatör ve Yürütücü olarak görev aldı.

AZİZ GÜRPINAR (CTP/ BG): 1958’de Baf’ta doğdu. Temmuz 1982’de İstanbul Teknik Üniversitesi’nden Gemi İnşa ve Makine Mühendisi unvanıyla mezun oldu. Aralık 1984’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na bağlı Çalışma Dairesi’nde “Çalışma Memuru” olarak kamu görevine başladı. Çalışma Dairesi’nde çeşitli kademelerde görev yaptıktan sonra, 2005’te Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’na Müsteşar olarak atandı ve Haziran 2009 tarihine kadar bu görevi yürüttü. Ocak 2011’de kamu görevinden emekli oldu. Mart-Haziran 2011’de Çalışma Dairesi tarafından düzenlenen “İş Sağlığı ve Güvenliği Uzmanı Yetiştirme Kursu”nda eğitmenlik yaptı. Halen serbest olarak uzmanlık ve danışmanlık hizmeti yürütüyor. 1992 yılında “İş Yasası”nı ve bu yasaya bağlı tüzükleri hazırlayan çalışma komitesinde görev yaptı. “Yabancıların Çalışma İzinleri Yasası”nı (2006),”Basın İş Yasası”nı (2007),”Sosyal Güvenlik Yasası”nı (2007) ve “İş Sağlığı ve Güvenliği Yasası”nı (2008) hazırlayan komitelerde başkanlık yaptı. Avrupa Birliği mevzuatına uyumu amaçlayan ve 2008 yılında hazırlanan “Müktesebata Uyum Programı”nın (MUP) hazırlanmasında Bakanlık adına sorumluluk yürüttü. İyi derecede İngilizce biliyor.

TEBERRÜKEN ULUÇAY (CTP/BG): 1966 yılında Mağusa’da doğdu. Gazi Üniversitesi İktisat Fakültesi Ekonomi Bölümü’nden mezun oldu. Yüksek lisansını DAÜ’de tamamladı. Marmara Üniversitesi AB Enstitüsü’nde doktora eğitimine devam etti. GİAD Asbaşkanlığı ve 1998- 2002 döneminde Mağusa Belediyesi Meclis Üyeliği görevinde bulundu. 2005’ten beridir CTP/BG Milletvekilidir. Ekonomi Maliye Bütçe ve Plan Komitesi Başkan Yardımcısı ve Meclis İdare Amiridir. İngilizce bilmektedir. Evli ve iki çocuk babasıdır.

Kaynak: Haber KKTC

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.