KKTC “MARAŞ PLANI” HAZIRLADI

upa-admin 17 Eylül 2013 2.731 Okunma 0
KKTC “MARAŞ PLANI” HAZIRLADI

KKTC’nin Rum yönetiminin kapalı Maraş’ın kendilerine iadesi talebine karşılık “Maraş” planı hazırladığı ortaya çıktı. NTV’nin ulaştığı plan, Maraş’taki Rum mallarının hak sahiplerine verilmesini, yerel idarenin Gazimağusa Belediyesi’ne, güvenliğin ise KKTC polisine bağlanmasını öngörüyor. KKTC, Kıbrıs sorununun çözümünde önemli bir yer tutan ve 39 yıldır kapalı tutulan Maraş bölgesi ile ilgili kapsamlı bir plan hazırladı.

Türk tarafının Maraş planı şunları içeriyor:

  • Kapalı Maraş bölgesi, Gazimağusa belediyesi ve KKTC polisinin kontrolünde Rumlara açılacak.
  • Maraş’ta taşınmaz malları bulunan Rumlar, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin talebi ile KKTC’de kurulmuş olan Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurarak, kente geri dönebilecekler.
  • 39 yıldır yerleşime kapalı tutulan Maraş’taki Rum taşınmaz mallarının onarımı, Kıbrıs Türk tarafından alınacak malzeme ve işçilikle yapılacak.
  • Maraş’ta Osmanlı devletine ait olan ve vakıf malı olarak adlandırılan arazilerle taşınmaz mallar, tıpkı Rum mallarında olduğu gibi Taşınmaz Mal Komisyonu aracılığıyla güvence altına alınacak.
  • Kıbrıs’ta varlığını sürdüren vakıflar idaresi (Evkaf), 1974 sonrasında Maraş’ta kalan büyük miktardaki malları için Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurarak tazminat veya iade talep edebilecek.

Plan bir dönem Akdeniz’in önemli turizm merkezlerinden olan Maraş’taki Rum mallarının doğrudan hak sahiplerine verilmesini öngörüyor.

PLANA GÜNEY’DEN DESTEK
Bu çerçevede Maraş’ta taşınmaz malları bulunan Rumlar, KKTC’de kurulmuş olan Taşınmaz Mal Komisyonu’na başvurarak, kente geri dönebilecekler. Plana adanın güneyinden destek var. Maraş’ta en büyük malvarlığına sahip Rum Lordos şirketler grubu başkanı Konstantinos Lordos, kentin kimin kontrolünde olacağıyla ilgilenmediklerini, kentte kendilerine ait malların iadesini istediklerini belirtti.

22 sayfalık plana göre, kentin yerel idaresi Gazimağusa Belediyesi’ne, güvenliğiyse KKTC polisine bağlanıyor. KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’yla, planı hazırlayan eski başmüzakereci ve uluslararası hukukçu Kudret Özersay’ın gizlice Maraş’a giderek incelemeler yaptığı ve alternatif Maraş planının geçen yıl nihai şeklini aldığı belirtiliyor.

Türk tarafı Maraş’ın kapsamlı bir çözümün parçası olduğunu vurguluyor.

Diplomatik gözlemciler, uygun koşulların oluşması halinde böyle bir planın uygulanabileceğini belirtiyorlar. Plan, Rum yönetiminin rızasına gerek kalmadan, uluslararası hukuka uygun şekilde yürürlüğe konabilme özelliği de taşıyor.

Kaynak: Ntvmsnbc

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.