MERKEL VE HOLLANDE SKANDALA EL ATTI

upa-admin 27 Ekim 2013 1.360 Okunma 0
MERKEL VE HOLLANDE SKANDALA EL ATTI

Telefonu dinlenen Almanya Başbakanı Angela Merkel ABD’ye kızgın. Merkel, Hollande ile birlikte Amerikan gizli servisleriyle bundan sonra nasıl işbirliği yapılacağının yeni koşullarını belirleyecek.

Almanya Başbakanı Angela Merkel’in cep telefonunun Amerikan Ulusal Güvenlik Kurumu (NSA) tarafından dinlendiğinin ortaya çıkması Brüksel’de düzenlenen AB liderler zirvesinde ele alındı. Zirvede Almanya ve Fransa’nın girişimine diğer üye ülkelerin de onay vermesi sonucu, NSA’in yol açtığı dinleme skandalı Almanya ve Fransa tarafından incelenecek ve ayrıca Amerikan gizli servisleriyle bundan sonra yapılacak işbirliğinin de çerçevesi çizilecek. Almanya Başbakanı Angela Merkel ve Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande‘ın bu konuda hazırlayacakları raporu aralık ayında düzenlenecek AB zirvesinde üye ülkelere sunması bekleniyor.

‘Güven ve saygı’

Brüksel’de düzenlediği basın toplantısında en önemlisinin gelecek için ABD ile bir temel bulunması olduğunu belirten Merkel, bazı şeylerin değişmesi gerektiğini vurguladı. Güvensizliğin ortak çalışmayı zorlaştırdığını kaydeden Merkel, Avrupa ve ABD’nin ortak olduklarını, ortaklığın da güven ve saygı temelinde tesis edilmesi gerektiğini vurguladı. Merkel, “ABD’nin de dünyada dostlara ihtiyacı var” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Hollande da ABD ile ilişkilerin tehlike altında olduğunu belirterek, “Yaşananlar nedeniyle bu ilişkiler değişmemeli fakat güvenin restorasyonu ve güçlendirilmesi gerekiyor” ifadesini kullandı. AB Konseyi Başkanı Herman Van Rompuy ise Almanya ve Fransa’nın ABD ile görüşmeler yoluyla dinleme skandalına yıl sonuna kadar çözüm bulma arzusunda olduğunu bildirdi.

35 lider daha dinlenmiş

Öte yandan İngiliz The Guardian gazetesi, NSA’in sadece Merkel’in değil, 35 dünya liderinin telefon konuşmalarını dinlediğini öne sürdü. Gazete, eski CIA çalışanı Edward Snowden’ın sızdırdığı belgelere dayanarak yer verdiği haberde, NSA’in devlete bağlı bir kurumdan Amerikalı bir yetkilinin sağladığı numaralarla bu dinlemeleri gerçekleştirdiği belirtiliyor. Ancak Merkel dışında bu liderlerin kim olduğu henüz bilinmiyor. Belgede adı belirtilmeyen Amerikalı yetkilinin, NSA’ye aralarında 35 dünya liderinin telefonunun da bulunduğu, 43’ü daha önce bilinmeyen, 200’ün üzerinde irtibat numarasını temin ettiği öne sürüldü.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.