İRAN’LA MÜZAKERELERDE ANLAŞMA SAĞLANDI

upa-admin 24 Kasım 2013 1.078 Okunma 0
İRAN’LA MÜZAKERELERDE ANLAŞMA SAĞLANDI

İsviçre’nin Cenevre kentinde İran’la yürütülen nükleer müzakerelerde anlaşma sağlandı. İran’ın nükleer programıyla ilgili üçüncü tur müzakereler sonuçlandı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin 5 daimi üyesi ve Almanya’nın İran’la sürdürdüğü müzakerelerde anlaşmaya varıldığı açıklandı.

İran Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani, İran ile 5+1 ülkeleri arasında imzalanan nükleer anlaşmaya ilişkin, “Dünya’daki büyük güçler, İran’ın nükleer faaliyet hakkını artık resmen tanıdı” dedi. Anlaşmaya göre; İran, nükleer programını 6 aylığına donduracak ve uranyumun zenginleştirilmesini yüzde 5 azaltacak. Buna karşılık İran’a yönelik ekonomik yaptırımlar gevşetilecek. Yaptırımların gevşetilmesi İran’a 1,5 milyar dolarlık bir kazanım sağlayacak.

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Barack Obama anlaşmayı canlı yayında açıkladı. Sorunun barışçıl yollarla çözüldüğünü belirtti. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry ise Amerika’nın bölgedeki müttefiklerinin artık daha güvende olduğunu söyledi. İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ise nükleer anlaşmayı “kötü anlaşma” diye niteledi.

Kaynak: Ntvmsnbc

Anlaşmanın İngilizce tam metni için aşağıdaki linke tıklayınız.

13920903000147

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.