ALMANYA’DA İLK TÜRK KÖKENLİ BAKAN

upa-admin 15 Aralık 2013 2.508 Okunma 0
ALMANYA’DA İLK TÜRK KÖKENLİ BAKAN

Almanya’da haftalar süren pazarlıkların ardından CDU-SPD koalisyonundan oluşan Başbakan Angela Merkel liderliğindeki hükümet bugün açıklanıyor. Koalisyon hükümetinde ülke tarihinde ilk kez kabinede Türk asıllı bir bakan da bulunacak.

aydan özoğuzAydan Özoğuz

Kabine içerisinde Alman Sosyal Demokrat Partisi’nden (SPD) Türk kökenli kadın milletvekili Aydan Özoğuz’un Uyum Bakanlığı’na atanacağı doğrulandı. 2009 yılından beri Almanya Parlamentosu’nun (Bundestag) bir üyesi olan Özoğuz, 2011’den bu yana da SPD başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu. Daha önce eyalet hükümetleri seviyesinde bakanlık yapan Türkiye asıllı Almanya vatandaşları olmuştu, ancak federal düzeyde bunun bir ilk olacağı vurgulanıyor. 1968 doğumlu ve bir gurbetçi ailenin çocuğu olan Özoğuz, eğitimini İngiliz Dili ve İspanyolca üzerine yapmış, yüksek lisans derecesini ise İnsan Kaynakları alanından almıştır.

ursula von der leyenUrsula von der Leyen

Öte yandan kabinede bir sürpriz daha var. Zira Hıristiyan Demokrat Parti (CDU) milletvekili Ursula von der Leyen de bu kabinede Savunma Bakanı olarak görev yapmaya başlayacak. 1958 Brüksel doğumlu olan siyasetçi, önceki Merkel hükümetlerinde de çeşitli Bakanlık görevlerinde bulunmuştu.

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.