BAN’IN TARAFLARA MESAJI: ARTIK YETER, KONUŞUN

upa-admin 23 Ocak 2014 1.580 Okunma 0
BAN’IN TARAFLARA MESAJI: ARTIK YETER, KONUŞUN

BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun, “Muallim ve Cabra ile görüştüm. İkisine mesajım, ‘sabırlı bir şekilde bir masa etrafında oturun ve Suriye’nin geleceğini konuşun’ oldu” dedi.

İsviçre’nin Montrö şehrinde bulunan Montrö Sarayı’nda düzenlenen Cenevre-2 Konferansı sonrasında, BM Genel Sekreteri Ban-Ki-mun ile BM ve Arap Birliği Suriye Özel Temsilcisi El Ahdar el-İbrahimi ortak basın toplantısı düzenledi.

Montrö’ye 40’tan fazla delegenin tek bir amaç için geldiğini ifade eden Ban, bu amacın da “İki Suriyeli tarafa ve Suriye halkına bir mesaj göndermek” olduğunu kaydetti. Ban, dünyanın, savaşın acilen sona ermesini ve ülkede siyasi bir çözümün oluşmasını istediğini belirterek, “Muhalifleri ve Suriye devletini temsilen konferansa katılan iki Suriyeli delegasyonlara teşekkür etti. Suriye’de yaşanan kanlı savaş sonrasında, Suriyeli tarafların bir masada beraber oturmasının kolay olmayacağını dile getiren Ban, “Suriye’de son üç yıl; katliamlar, kimyasal saldırılar, kaçırma olayları, işkenceler ve ölümlerle geçti. Artık yeter. Müzakere zamanı geldi” ifadelerini kullandı.

“HASSAS ŞANSIN FARKINDA OLMALIYIZ”
Ban, “Suriyeliler kendi ülkeleri için bir araya gelmeli ve gelecekleri için barışcıl bir yol bulmaları gerekiyor. Bugünkü toplantıdan biz hızlı bir ilerleme beklemedik. Herkes varolan zorlukların hafife alınmaması gerektiğini biliyordu. Bu hassas şansın farkında olmalıyız” dedi. Cenevre’de cuma günü İbrahimi başkanlığında iki Suriyeli tarafın görüşmelere başlayacağını belirten Ban, “Bu, Suriyeliler tarafından liderlik yapılması gereken bir süreç” dedi. Ban ayrıca, “Biz Montrö’de ilk küçük bir adımı attık. Cuma günü de Suriye delegasyonlarının bir araya gelip konuşmasıyla da başka bir pozitif atmış olacağız. Zor bir süreçten geçiyoruz. Ama tamamlamanız gereken bir süreç” ifadelerini kullandı.

“SURİYE’NİN GELECEĞİNİ KONUŞUN”
Suriyeli delegasyonlarla görüştüğünde ülkede varolan sorunlara temas etmediğini ifade eden Ban, Suriye Dışişleri Bakanı Velid Muallim ve Suriye Muhalif ve Devrimci Güçler Koalisyonu (SMDK) Başkanı Ahmed el-Carba ile görüştüğünde ikisine ilettiği mesajın, “Sabırlı bir şekilde bir masa etrafında oturun ve Suriye’nin geleceğini konuşun” olduğunu söyledi.

İbrahimi ise “Cuma günü kanlı savaşı nasıl sona erdirebileceğimizi konuşacağız” dedi. İbrahimi, “Cenevre’de cuma günü bir odada gerçekleştirilecek toplantıda nasıl hızlı bir ilerleme katedebileceğimizi toplantı öncesinde yarın Suriyeli her iki taraflarla da ayrı ayrı konuşacağım” ifadelerini kullandı.

Cenevre-2 Konferansı Bakanlar Toplantısı, düzenlenen basın toplantılarının ardından sona erdi. Suriyeli tarafların cuma günü İbrahimi başkanlığında Cenevre’de bir araya gelmesi bekleniyor.

Kaynak: Ntvmsnbc

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.