SARKOZY’YE ESKİ BAŞDANIŞMANINDAN DARBE

upa-admin 11 Mart 2014 2.759 Okunma 0
SARKOZY’YE ESKİ BAŞDANIŞMANINDAN DARBE

Fransa, eski Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy’nin 4 Mart’ta Le Canard Enchainé gazetesinde yayınlanan gizli ses kayıtlarıyla çalkalanıyor. Gazetenin verdiği habere göre, Sarkozy’nin Cumhurbaşkanlığı döneminde, danışmanlığını yapan Patrick Buisson, Elysée’de gerçekleşen önemli toplantıları ve bazı telefon görüşmelerini kayıt altına almış. Kayıtlarda Nicolas Sarkozy’nin aynı partiden kendisine yakın isimler hakkında söylemleri, özel görüşleri ve eşi Carla Bruni ile görüşmeleri yer alıyor.

Şubat ortasında, ünlü Fransız Le Point dergisi, ses kayıtlarının varlığından bahsetmiş ama detay verememişti. Yüzlerce saatlik kayıtların ortaya çıkmasından sonra Sarkozy’nin partisi UMP (Union Pour un Mouvement Populaire) tarafından sert bir dille eleştirilen Buisson, önce avukatı vasıtasıyla kayıtları eski Cumhurbaşkanın rızasıyla aldığını ifade etti, daha sonra ise ifadesini değiştirerek kayıt cihazının insan sesini duyunca otomatik olarak kayda başladığını söyledi. Kendini aklamaya çalışan Buisson, ses kayıtlarını gazeteye kendisinin vermediğini ve bundan dolayı konuyla ilgili suçlanamayacağını ileri sürdü.

Patrick Buisson’nun içinde bulunduğu tek sıkıntılı durum ses kayıtları değil. Eski danışman, Sayıştay raporuna göre 2007’de Elysée’nin karıştığı 1,5 milyon avroluk bir yolsuzluğun da aktörü. Buisson’nun kurduğu iki anket şirketi ile Sarkozy hükümeti arasında imzalanan milyon avroluk anlaşmanın ihale açılmadan ve aşırı yüksek bir tutar üzerinden imzalanması 2009 yılından beri mercek altında.

Patrick Buisson kimdir?

1949 yılında dünyaya gelen Buisson işportacı bir babanın oğludur. Paris Nanterre Üniversitesi’nde Tarih bölümünü bitirdikten sonra gazeteci olarak Minute gazetesinde çalışmaya başlar. Öğrenci yıllarından beri aşırı sağcı ve anti-komünist düşünceleriyle tanınan Buisson, söylemlerini çalıştığı gazetelerde de sürdürmüştür. Daha sonraları, kendi kurduğu “Publifact” anket şirketinden de faydalanarak Philippe de Villiers, Alain Madelin, François Bayrou gibi Fransa’nın önde gelen sağcı politik figürlerine danışmanlık hizmetleri sunmuştur. 1997 yılında itibaren televizyonda politikayla ilgili programlar sunmaya ve politik çıkarımlar yapmaya başlar. Nicolas Sarkozy ile tanışmaları bu sayede olur. Buisson’u ekrandan izleyen ve fikirlerini beğenen Sarkozy, 2007 itibariyle kendisiyle çalışmaya başlar. Buisson, tarafına sunulan Elysée’de danışmanlık işini reddederek, hükümete danışmanlık hizmetlerini kendi şirketi üzerinden vermeye başlar.

2017 yılında düzenlenecek Cumhurbaşkanlığı seçimlerine hazırlanan Nicolas Sarkozy için ses kayıtlarının ortaya çıkması, hâlihazırda içinde bulunduğu durumu daha da zorlaştırdı. Adının karıştığı Bettancourt, Karachi, Tapie, Kaddafi, Elysée ihalesi ve Yargıtay’ı etkileme gibi olaylardan henüz kesinleşmiş bir cezası bulunmayan Sarkozy için gelecek seçimler zorlu geçecek gibi görünüyor.

Gizem ARAZ

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.