FRANSIZ BAŞBAKANI MANUEL VALLS’İN KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

upa-admin 29 Ağustos 2014 2.735 Okunma FRANSIZ BAŞBAKANI MANUEL VALLS’İN KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ için yorumlar kapalı
FRANSIZ BAŞBAKANI MANUEL VALLS’İN KABİNE DEĞİŞİKLİĞİ

31 Mart 2014’de Jean-Marc Ayrault‘dan boşalan Başbakanlık koltuğuna oturan Manuel Valls, 26 Ağustos günü Cumhurbaşkanı François Hollande’ın da tam onayı ile Kabine değişikliğine gitti. Fransız Başbakanı’nın 24 Ağustos günü, Arnaud Montebourg ve Benoît Hamon gibi hükümetinde çok güvendiği iki ismin verdikleri konuşmaları dinledikten sonra  hükümetinin istifasını sunmaya karar verdiği belirtiliyor.

Ekonomi Bakanı Arnaud Montebourg ile Milli Eğitim Bakanı Benoît Hamon’un hükümeti aşağılar nitelikteki konuşmaları ve hükümetin ekonomik ve sosyal politikalarını sert biçimde eleştirmeleri, Valls’ın Kabine değişikliğine gitmesine neden oldu. Konuşmasından iki gün sonra Bakanlıktan alınan Hamon, 147 gün ile Fransa tarihinin en kısa süreli çalışmış Bakanı oldu.

Fransız Başbakan, yeni Bakanlar Kurulu’nda Arnaud Montebourg ve Benoît Hamon’la birlikte toplam dört kişiyi liste dışı bıraktı. Bunlar hükümetle fikir ayrılılığı bulunan eski Kültür ve İletişim Bakanı Aurélie Filippetti ve kendi rızasıyla istifa eden Deniz Taşımacılığı ve Balıkçılık Bakanı Frédéric Cuvillier.

Partie Socialiste’in (Fransız Sosyalist Partisi) yeni Bakanlar Kurulu’nu aşağıdaki isimler oluşturuyor:

– Emmanuel Macron, Ekonomi Bakanı olarak görev yapacak. 36 yaşındaki Macron maliye müfettişi olarak göreve başladıysa da, bir süre bankacılık yapmış ve son olarak Cumhurbaşkanlığı’nda genel sekreter yardımcısı olarak görev almıştır. Macron, Arnaud Montebourg’un yerine görev alacak.

belkacem

 Najat Vallaud-Belkacem

– Najat Vallaud-Belkacem, Milli Eğitim Bakanı olarak seçilmiştir. 36 yaşında Fas asıllı Vallaud-Belkacem, Manuel Valls’ın 1. hükümetinde Kadın Hakları, Şehir, Gençlik ve Spor Bakanı iken, Valls’ın 2. hükümetinde Eğitim Bakanı olarak atanmıştır. Benoit Hamon’un yerine getirilmiştir.

– Fleur Pellerin, Kültür ve İletişim Bakanı olarak görev yapacak. Kore doğumlu olan Pellerin, Fransa tarihinde bir hükümette görev alan ilk Uzakdoğu asıllı Bakan olarak tarihe geçti. Pellerin, Aurélie Filippetti’den boşalan koltuğa oturdu.

– Patrick Kanner, Kadın Hakları, Şehir, Gençlik ve Spor Bakanı seçildi. 1989’den beri Lille’de Belediye Başkanı olarak çalışmaktaydı. Valls’ın 2. hükümetine dâhil oldu. Najat Vallaud-Belkacem’den boşalan koltuğa getirildi.

– Thomas Thévenoud, Dış Ticaret, Turizm ve Yurtdışındaki Fransızlardan sorumlu Bakan olarak görev yapacak.

– Alain Vidalies, Taşımacılık ve Balıkçılık Bakanı olarak atandı. Vidalies, Frédéric Cuvillier’den boşalan koltuğa oturacak.

– Pascale Boistard, Kadın Hakları Bakanı olarak görev alacak, yeni bir isim.

– Myriam El Khomri, Şehir Politikaları Bakanı olarak Valls’ın 2. hükümetinde yer alacak yeni isimlerden.

– Valls’ın 1. hükümetinde çalışmış ve 2. hükümette de görev bulmuş isimler ise şöyle: Laurent Fabius, Ségolène Royal, Christiane Taubira, Michel Sapin, Jean-Yves Le Drian, Marisol Touraine,  François Rebsamen, Bernard Cazeneuve, Stéphane Le Foll, Sylvia Pinel, Marylise Lebranchu, George-Pau Langevin, Jean-Marie Le Guen, Thierry Mandon, Harlem Désir, Annick Girardin, Geneviève Fioraso, Christian Eckert, Kader Arif, Laurence Rossignol, Ségolène Neuville, Pascale Boistard, Carole Delga, Axelle Lemaire , André Vallini, Thierry Braillard.

Fransızların güvenini bir türlü kazanamayan Cumhurbaşkanı François Hollande ve Başbakan Manuel Valls, bu yeni politik kriz ile sınanıyor. Ifop-Fudicial tarafından yapılan bir araştırmaya göre Fransızların % 63’ü yapılan yeni kabine değişikliğinden memnun değil ve % 55’i hükümetin düşmesinden yana. Maalesef Partie Socialiste’in durumu artan işsizlik rakamları ve Fransa’nın üzerine çöken ekonomik kriz ile daha zorlaşacağa benziyor.

Manuel Valls’ın oluşturduğu yeni Bakanlar Kurulu’nun tam listesini aşağıdaki linkte bulabilirsiniz:

http://www.lemonde.fr/les-decodeurs/visuel/2014/08/26/explorez-le-deuxieme-gouvernement-de-manuel-valls_4477206_4355770.html?xtmc=valls_2&xtcr=30.

Gizem ARAZ

Comments are closed.