İSVEÇ’TE SEÇİM SONUÇLARI

upa-admin 15 Eylül 2014 1.696 Okunma 0
İSVEÇ’TE SEÇİM SONUÇLARI

İsveç’te yapılan genel seçimde sol blokun başını çeken Sosyal Demokrat Parti oyların yüzde 31,1’ini alarak seçimden zaferle çıktı.

Ülke genelinde saat 17.00’de sona eren oy verme işleminin ardından başlayan oy sayımı tamamlandı. Açıklanan sonuçlara göre; 8 yıldır iktidarda bulunan sağ blok ve blokun başını çeken Fredrik Reinfeldt liderliğindeki Ilımlı Parti oy kaybına uğrayarak seçimi kaybetti.

Başbakan Reinfeldt’in partisi muhafazakar Ilımlı Parti yüzde 23,2 oy alırken, bloktaki diğer partilerden Liberal Parti yüzde 5,4, Merkez Parti yüzde 6,1 ve Hristiyan Demokrat Parti yüzde 4,6 oy aldı.

Sol bloktan ise Stefan Löfven liderliğindeki Sosyal Demokrat Parti yüzde 31,1 oy aldı. Bloktaki diğer partilerden Sol Parti yüzde 5,7, Yeşiller ve Çevre Partisi ise yüzde 6,8 oy almayı başardı. Bu sonuçlara göre iktidardaki sağ blok 349 üyeli parlamentoda 141 sandalye, sol blok ise 160 sandalyenin sahibi oldu.

Öte yandan seçimin beklenen bir diğer galibi, göçmen karşıtı aşırı sağcı İsveç Demokratları olurken, yüzde 12,9 oy alan bu parti parlamentoda 20 sandalyenin sahibi olarak üçüncü büyük parti konumuna ulaştı.

Kaynak: TRT

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.