İSKOÇYA BAĞIMSIZLIĞI REDDETTİ

upa-admin 19 Eylül 2014 1.334 Okunma 0
İSKOÇYA BAĞIMSIZLIĞI REDDETTİ

İskoçya’da yapılan tarihi referandumda Birleşik Krallık’tan ayrılmama kararı çıktı. Katılım oranının yüzde 86 olduğu referandumda bağımsızlığa “hayır” diyenler yüzde 54, “evet” diyenler ise yüzde 46’da kaldı.

Oyların sayıldığı merkezden yapılan açıklamaya göre, ülkenin en büyük kenti Glasgow bağımsızlığa “evet” dedi. Ancak İskoçya genelinde oradan gelen evet oyu bağımsızlık için yeterli olmadı. Başkent Edinburgh ise bağımsızlığa “hayır” dedi.

Oyların çoğunluğunun sayıldığı referandumdan gelen ilk sonuçlara göre, “birlikte daha iyi” kampanyası ile referandum öncesi süreci yürüten hayır kampanyası kazandı. İskoçya Başbakanı Alex Salmond referandum sonrası açıklama yaptı, “Tüm İskoçya halkını bu demokratik kararı kabul etmeye çağırıyorum, Londra’dan da verdiği vaatleri yerine getirmesini bekilyoruz” dedi. İngiltere Başbakanı David Cameron bağımsızlık karşıtı kampanyanın liderini tebrik etti.

Dün yapılan ve “İskoçya bağımsız bir ülke olmalı mı?” sorusunun yönetildiği referanduma 4 milyondan fazla kişi katıldı ve katılım oranı yüzde 86 oldu. 5 milyon 300 bin nüfuslu İskoçya’da referandumda, ülkede yaşayan 16 yaş ve üzerindeki tüm İskoçlar dün yerel saatle 07.00 ile 22.00 arasında oy kullanabildi. Öte yandan İngiltere Kraliçesi 2. Elizabeth’in bugün öğleden sonra referandumla ilgili yazılı bir açıklama yapması bekleniyor.

Kaynak: CNN Türk

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.