FURKAN KAYA SURİYE’DE YAŞANANLARI KÜLTÜR TV’DE DEĞERLENDİRDİ

upa-admin 23 Haziran 2015 1.767 Okunma 0
FURKAN KAYA SURİYE’DE YAŞANANLARI KÜLTÜR TV’DE DEĞERLENDİRDİ

Yeditepe Üniversitesi’nden Furkan Kaya, KRT Haber Koordinatörü Çağlar Cilara’nın yayınında sorularını yanıtladı ve Suriye’nin kuzeyinde yaşanan gelişmelerle ilgili çarpıcı değerlendirmeler yaptı. Kaya, Kuzey Irak petrollerinin dünyaya taşınmasında Türkiye sorun çıkarırsa ABD’nin alternatif olarak PYD’yi kullanacağını söyledi. İşte Kaya’nın çarpıcı tespitleri:

“ABD TÜRKMEN VE ARAPLARI SURİYE’NİN KUZEYİNDEN DIŞLAYACAK”

“Amerika’nın bakış açısına göre değerlendirdiğimizde ABD orada Kürt koridoru oluşturmaya çalışıyor. Yani o bölgedeki Türkmenleri ve Arapları boşaltarak, orada bir Kürt bölgesi oluşturmaya çalışıyorlar. Bunu da Irak’tan çıkacak petrolün transferinde rahatlık sağlaması için yapıyorlar. Irak ve Suriye üzerinden petrol batı pazarında satılacak. Bildiğiniz gibi Kuzey Irak’taki enerjinin taşınması problem çıkarmıştı. Merkezi Irak Yönetimi, “bizden izinsiz satamazlar” diyerek tepki göstermişti. Geldiğimiz noktada oradaki petrolün batı pazarına ulaştırılması önemli. Kuzey Irak’taki petroller Türkiye üzerinden de dünyaya açılabilir, ama her zaman bir garanti ve alternatif olmak zorunda. Bu yüzden PYD’yi ve bölgeyi hazırlıyorlar.”

“TÜRKİYE ABD VE İSRAİL’DEN GÜVENLİĞİNİ TALEP ETMELİ”

“ABD eğer İsrail ile burada bir Kürt oluşumuna zemin hazırlayacaksa, Türkiye’nin en önemli şartı, toprak güvenliğine yönelik herhangi bir hareketi engelleyeceksiniz olmalı. Bunu hem uluslararası anlaşma olarak, hem de perde arkasındaki paylaşımlarda garanti altına alması gerekir. Yoksa burası bir bataklığa dönüşür ve Türkiye büyük zarar görür.”

“İRAN BATI’YI ESAD’I DESTEKLEMEYE MECBUR BIRAKACAK”

“Bir yandan da İran bölgede kendi idaresini ve mezhepsel kimliğininin devamını sağlamak adına Esad’ın devamını isteyecek. Bunun için birçok yol denedi; silahlar yolladı, ÖSO ile çarpıştırdı derken karşımıza çok bilinmeyenli denklem çıktı. İran’ın şöyle bir hesabı var; ölümü gösterip sıtmaya razı etmeye çalışacak. IŞİD ile Esad’ı karşı karşıya getirip, Batı’yı Esad’ı desteklemeye mecbur bırakacak.”

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.