GÜNEY KORE’Yİ ‘DİKTATÖR KIZI’ YÖNETECEK

upa-admin 19 Aralık 2012 3.591 Okunma 0
GÜNEY KORE’Yİ ‘DİKTATÖR KIZI’ YÖNETECEK

Güney Kore’de bugün yapılan devlet başkanlığı seçimini muhafazakar aday Park Geun-hye kazandı. Askeri diktatörün kızı olan Park, ülkenin ilk kadın devlet başkanı oldu.

Güney Kore’de bugün yapılan devlet başkanlığı seçimlerini Saenuri Partisi’nin adayı Park Geun-hye kazandı. Demokratik Birleşik Parti’nin adayı Moon Jae-in’i az bir oy farkı ile geçen Park, Güney Kore’nin ilk kadın devlet başkanı oldu. Güney Kore’yi 1961-1979 yılları arasında yöneten diktatör Park Chung-hee’nin kızı olan Park, babasının 18 yıllık iktidarı döneminde işlenen insan hakları ihlalleri nedeniyle özür dilemişti. Park Chung-hee’nin kızı olması, seçim kampanyasını etkileyen önemli bir faktör olmuştu. Babasının kötü şöhretinden olumsuz etkilense de kimi destekçileri, “çetin bir siyasi hayatın” içinde büyüyen Park’ı güçlü ve kararlı bir aday olarak gördüklerini belirtmişti.

ANKETLERDE GERİDEYDİ
İnsan hakları savunucusu liberal Moon Jae-in, seçimden önce yapılan kamuoyu yoklamalarında muhafazakar Park Geun-hye’i geride bırakıyordu.

KUZEY KORE İLE DİYALOGA OLUMLU BAKIYOR
Kuzey Kore ile diyaloğa olumlu baktığını belirten Park, Pyongyang yönetimine nükleer silahsızlanma konusunda adım atma çağrısında bulunmuştu. Devlet Başkanı Lee Myung-bak’ın yerine seçilecek iki aday için 40 milyon seçmen sandık başına gitmişti.

Kaynak: Ntvmsnbc

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.