İRAN’DA ZAFER REFORMCULARIN

upa-admin 16 Haziran 2013 2.792 Okunma 0
İRAN’DA ZAFER REFORMCULARIN

İran’da Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy sayma işlemi sona erdi. Yerel basına göre seçimleri reformcu aday Hasan Ruhani kazandı. İran İçişleri Bakanlığı, oy sayım işleminin sona erdiğini ve reformcu aday Hasan Ruhani’nin kazandığını açıkladı. Henüz oy oranının açıklanmadığı İran’da ilk turda seçilmek için oyların yüzde 50’sini almak gerekiyor. Adaylardan biri ilk turda yüzde 50 oy alamazsa ikinci tur 21 Haziran’da yapılacak.

HAMANEY: SİSTEME GÜVEN TAZELENDİ
İran’da oy sayım işlemi devam ederken, Dini lider Ayetullah Ali Hamaney’den ilk açıklama geldi. Sosyal paylaşım sitesi Twitter’daki hesabından açıklama yapan Hamaney, Cumhurbaşkanlığı seçimlerine yüksek katılımın, İslam Cumhuriyeti’ne olan güveni gösterdiğini söyledi. Hamaney, “Adaylar için kullandığınız her oy, İslam Cumhuriyeti’ne ve sisteme olan güvenin göstergesi” dedi.

64 YAŞINDA, ILIMLI
İran’da 11. dönem Cumhurbaşkanlığı seçiminde oyların büyük bölümünü alarak seçimi önde götüren 64 yaşındaki reformcu aday Hasan Ruhani, ılımlı tavrıyla biliniyor. Ülkeyi mevcut Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ın sertlik yanlısı tutumundan uzaklaştıracağı yorumları yapılan ve aynı zamanda din adamı olan Ruhani, reformcu kanadın önde gelen isimlerinden eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi’nin açık desteğini aldı. Hatemi destekçilerine, reformcu aday Ruhani’ye oy verme çağrısı yapmıştı.

HATEMİ VE RAFSANCANİ DESTEKLEDİ
İran’ın eski Cumhurbaşkanlarından Haşimi Rafsancani tarafından da desteklenen Ruhani, seçim kampanyasında, siyasi mahkumların serbest bırakılacağı, insan haklarının güvence altına alınacağı ve “ülkeye itibarının yeniden kazandırılacağı” sözü vermişti.

TABU KONULARA EL ATIYOR
Ruhani, televizyonda yayınlanan söyleşilerde de ülkenin tartışmalı nükleer programı, uluslararası yaptırımlar, ekonominin çök kötü durumda olması ve İran’ın uluslararası toplumda aşırı derece tecrit edilmesi gibi tabu olarak kabul edilen konuları ele alıyordu.

ABD İLE DİPLOMATİK İLİŞKİ
Geçmişte İran dini lideri Ayetullah Ali Hamaney’in Yüksek Ulusal Güvenlik Konseyi’nde temsilciliği dahil olmak üzere parlamentoda çeşitli görevlerde bulunan Ruhani, ABD ile diplomatik ilişkileri yeniden kurma sözü de veriyor. Hasan Ruhani, İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad’ı “özensiz, hesapsız ve plansız açıklamalarının” ülkeye pahalıya mal olduğu gerekçesiyle açıkça eleştiriyordu.

5 DİL BİLİYOR
Glasgow Caledonian Üniversitesi’nden hukuk doktorası bulunan Ruhani’nin akıcı biçimde İngilizce, Almanca, Fransızca, Rusça ve Arapça konuştuğu ifade ediliyor.

Kaynak: Ntvmsnbc

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.