İTALYA’DA “BERLUSCONİ KRİZİ” BÜYÜYOR

upa-admin 30 Eylül 2013 2.237 Okunma 0
İTALYA’DA “BERLUSCONİ KRİZİ” BÜYÜYOR

İtalya’da önceki gün geniş tabanlı koalisyon hükümetindeki partisine mensup bakanlarının istifasını isteyen Silvio Berlusconi’nin yol açtığı kriz sonucunda Cumhurbaşkanı Giorgio Napolitano ile Başbakan Enrico Letta, parlamentoda yapılacak güven oylamasının sonucunu bekleme kararı aldı.

Berlusconi’nin Özgürlükçü Halk Partisi’nden 5 bakanını hükümetten istifaya çağırması sonucunda doğan siyasi kriz dolayısıyla Başbakan Letta, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı Sarayı Quirinale’ye çıkarak, Cumhurbaşkanı Napolitano ile görüştü. İkilinin görüşmesine ilişkin Cumhurbaşkanlığından yapılan açıklamada, Berlusconi’nin açıklamaları ve bakanlarının istifasının yarattığı siyasi durumun dikkatle ele alındığı bildirildi.

Silvio Berlusconi’nin yaptığı açıklamayla siyasi belirsizliğe yol açtığı ifade edilen açıklamada, Başbakan ile Cumhurbaşkanının parlamentodaki güven oylamalarından çıkacak sonuç doğrultusunda nasıl hareket edileceğini belirleyecekleri kaydedildi.

“ÇARŞAMBA GÜVEN OYU ARAYACAĞIM”
Bir televizyon programına katılan Başbakan Enrico Letta, yaptığı açıklamada, her türlü bedeline rağmen devam etme gibi bir niyetinin olmadığını dile getirerek, “Güven oyu arayacağım. 3 gün için değil, daha önce olduğu gibi yeniden başlamak için, ileri gitmek ve programı uygulamak için güven oylamasına gideceğim. Eğer güven oyu çıkmazsa sonuçlarına katlanacağım” diye konuştu.

Letta, dürüstçe ipin ucunu kaçırdığını söylebileceğini, bulundukları ortamda parlamentoya gidip bazı şeyleri açıklığa kavuşturmanın en iyi yol olduğunu savundu. Başbakan Letta, ülkede “Porcellum” adıyla anılan seçim yasasının bir an önce değişmesini gerektiğini, bu sistemle sandığa gitmeleri durumunda parlamentoda yine çoğunluğun oluşmayacağını ileri sürdü. Krizin mimarı olarak anılan Silvio Berlusconi ise ülkede bir an önce sandıkların kurulması gerektiğini ifade ederken, seçimleri de kazanacaklarını savundu.

Başbakan Letta’nın partisi ve koalisyonun en büyük ortağı Demokrat Parti (PD) Genel Sekreteri Guglielmo Epifani, siyasi krize ilişkin yaptığı değerlendirmede, Berlusconi’nin şirketi Mediaset üzerinden vergi kaçırmaktan dolayı aldığı mahkumiyet dolayısıyla senatörlükten azledilmesi üzerinde yapılacak Senato’daki oylamadan kaçınmak için erken seçim istediğini öne sürdü. Cumhurbaşkanı Napolitano da daha önce ülkede mevcut parlamento ile herhangi siyasi alternatif kalmaması durumunda erken seçime gidilmesinden yana olduğunu söylemişti.

Kaynak: Ntvmsnbc

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.