KOSTA RİKA’NIN YENİ DEVLET BAŞKANI LUIS GUILLERMO SOLIS

upa-admin 08 Nisan 2014 3.586 Okunma 0
KOSTA RİKA’NIN YENİ DEVLET BAŞKANI LUIS GUILLERMO SOLIS

Kosta Rika geçtiğimiz Pazar günü gerçekleşen seçimlerle yeni devlet başkanını seçti. Birinci turu 2 Şubat 2014 tarihinde yapılan genel seçimlerde taraflar yeterli oy çoğunluğunu sağlayamayınca, 6 Nisan günü ikinci tura gidilmişti ve Luis Guillermo Solis Rivera % 78 oranında oy alarak, daha öncesinde seçimlerden çekildiğini açıklayan rakibi Johnny Araya’nın açık ara önünde ülkenin yeni devlet başkanı oldu. UPA olarak Kosta Rika’daki seçimleri yerinde takip ettik ve sizlere çok özel görüntüler ulaştırdık.

solis

Luis Guillermo Solis Rivera Afro-Karayip ve Çinli kökenlere sahip

 

Luis Guillermo Solis Rivera kimdir?

Siyaset Bilimci bir akademisyen olan Guillermo Solis 1958 doğumlu. Orta sınıf bir aileye mensup olan Solis, Afro-Karayip ve Çinli kökenlere sahip. Solis’in dedesi muz tarlalarında çalışmaya zorlanan bir işçiymiş. Büyükannesiyse 1900’lü yıllarda Jamaika’dan Kosta Ria’ya gelmiş siyahî bir Çinli. Babası okula gitmemiş, ancak devlet yardımlarıyla küçük bir işletme haline getirebildikleri bir ayakkabıcı dükkanları varmış. İlginç bir hayat hikâyesine sahip olan Guillermo Solis, Tarih üzerine lisans eğitimi aldıktan sonra Uluslararası İlişkiler alanında uzmanlaşmış bir akademisyendir. Kendisi en son Kosta Rika Üniversitesi’nde siyaset ve tarih dersleri vermekteydi.

kosta rika univ

Luis Guillermo Solis’in akademisyen olarak görev yaptığı Kosta Rika Üniversitesi

 

Luis Guillermo Solis, uzun yıllar Kosta Rika’nın en köklü partilerinden olan Ulusal Özgürlük Partisi (PLN)’de görev aldı. Solis, 2007 yılında yapılan referandumda şimdi yürürlükte olan ABD’yle Serbest Ticaret Anlaşması’nın kabul edilmesine karşı çıkmasıyla dikkat çekmişti. 2008 yılında ise Vatandaşların Eylemi Partisi (PAC)’a katılan Solis kendisini sosyal demokrat çizgide görmekte.

Oscar Arias’ın başkanlık döneminde Dış Politika Danışmanlığı yapan Solis, Orta Amerika’daki savaşların durmasına ön ayak olan ve Arias’a Nobel Barış Ödülü kazandıran Esquipulas Barış Anlaşması’nı hazırlayan ekibin içerisinde yer aldı. Solis, Birleşmiş Milletler Kalkınma Programı’na danışmanlık etmekteydi ve ayrıca Jose Maria Figueres döneminde Panama Büyükelçiliği görevinde da bulunmuştu.

 

Beklentiler neler?

Solis’i iktidara taşıyan süreçte en önemli etken değişim beklentisiydi. Solis’in derin bir siyaset tecrübesi olmamasına rağmen son iki dönemde önce Oscar Arias Sanchez, sonra da Laura Chincilla ile iktidar görevini üstlenmiş olan PLN’nin adayını ezici bir farkla yenmesi bunu açıkça gösteriyor. Chincilla’nın başarısız olarak görülmesi ve bu dönemde artan yolsuzluklar ve işsizlik oranları Solis’in seçilmesinde önemli rol oynadı. Ayrıca Araya’nın kendisinin de San Jose Belediye Başkanlığı görevini sürdürdüğü yıllarda bazı yolsuzluklara adının karıştığı iddia ediliyor. Guillermo Solis seçim kampanyası boyunca yolsuzluklarla mücadeleye yoğunlaşacağını söyledi.

upa kıvanç kosta rika

San Jose’de tanıştığımız aktivistler (Arkada Yasama Meclisi binası)

 

Ülkede özellikle köylüler gelir dağılımında daha fazla dengenin sağlanmasını istiyorlar. San Jose’de Meclis binası önünde karşılaştığım bir grup aktivist, doğal alanların yok edilmeye başlandığından ve avcılar tarafından hayvanlara eziyet yapılmasından şikayetçiyken bunların engellenmesi ve köylülerin geçimine yardımcı olması için ülkedeki bazı kamu alanlarının köylülere dağıtılmasını talep etmekteydiler. Çevre sorunları Solis’in seçim kampanyası boyunca en çok vurgu yaptığı konuların başında geliyor. Öyle ki “Çevreyle Oyun Olmaz!” sloganı Solis’in kampanyasında en ön planda yer almıştı. Ülkedeki eşitsizliğe karşı ise üç temel unsurun gerçekleştirilmesi gerektiğini savunuyor. Bunlar; çok iyi bir kamusal eğitim sistemi, başta sağlık alanında olmak üzere sosyal hizmetler ve girişimcilere kredi sağlanması.

Guillermo Solis, Kosta Rika’da istikrarın sağlanması için iyi bir sosyal güvenlik sisteminin oluşturulmasını şart koşuyor. Solis ayrıca ülkedeki % 18’e ulaşan işsizlik oranına karşılık küçük ve orta çaplı iş sahiplerine kredilerle destek sağlanacağını söylemekte. Kendisine göre işsizliği azaltmanın en etkili yolu, şu anda olduğu üzere direk yatırımlara vurgu yapmak ve ihracatı teşvik etmekten ziyade iç piyasayı canlandırmaktan geçiyor.

Vurgulamamız gereken bir nokta da, Solis’in partisi olan Vatandaşların Eylemi Partisi (PAC)  2 Şubat’taki seçimlerde Meclis’teki 57 sandalyenin sadece 13’ünü alabilmiş olması. Rakibi Ulusal Özgürlük Partisi (PLN) ise Meclis’te 18 sandalyeye sahip. Geri kalan 26 sandalye 7 parti arasında dağıldı. Dolayısıyla Solis kabinesinde diğer partilerden de üyeler eklemek zorunda kalacak gibi görünüyor. Solis seçimlerden önce kabine üyelerinin kimlerden oluşacağına dair bir bildiri yayınlamamış, hatta bu kendisinin Araya tarafından eleştirilmesine yol açmıştı. Solis, yasama organında ileride parçalanmaların artabileceğini öngörmekteyken, yaşanacak siyasi tıkanıklıklara çözüm getirmek için Meclis reformu yapmak yerine muhalefetle iyi bir iletişim halinde olmanın en iyi yol olacağını söylüyor.

Luis Guillermo Solis Rivera döneminde Kosta Rika’da neler yaşanacağı merak konusu. Bu küçük ama ilgi çekici ülkeyi UPA aracılığıyla takip edin…

DSC01596B

Kosta Rika’nın yeni devlet başkanıyla kutlamalarda beraberdik

Solis’in ülkemize özel mesajı

 

Kıvanç SAĞIR

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.