ABD VE KÜBA ARASINDA BUZLAR ERİYOR

upa-admin 17 Aralık 2014 1.903 Okunma 0
ABD VE KÜBA ARASINDA BUZLAR ERİYOR

ABD ve Küba diplomatik ilişkilerini normalleştirmek için görüşmelere başlayacaklarını açıkladı. Washington yönetimi önümüzdeki aylarda Küba’nın başkenti Havana’da bir büyükelçilik açmak istiyor.

ABD Başkanı Barack Obama, Küba’ya yönelik politikalarında 50 yıldan uzun süredir bu kadar önemli bir değişime gitmediklerini söyledi. Barack Obama, bundan sonra Küba’ya seyahat etmenin ve bu ülkede iş yapmanın Amerikalılar için daha kolay olacağını belirtti. Obama, Küba’ya yönelik ambargosunun kaldırılması için de ABD Kongresi’yle birlikte çalışacağını açıkladı. ABD Başkanı ayrıca Küba’nın bu ülkedeki en önemli ajanlarından birini de serbest bıraktığını duyurdu. Obama, 20 yıldan uzun süre Küba’da hapis yatan bu ajanın koşullarını çok az kişinin bildiğini söyledi.

Washington ve Havana yönetimleri arasında varılan anlaşma ile Alan Gross adlı bir Amerikan vatandaşı Küba, adları açıklanmayan Florida eyaletindeki üç Küba vatandaşı da ABD tarafından serbest bırakıldı. Alan Gross Küba hükümetini devirmeye çalışmakla, bırakılan Kübalılar ise casusluk yapmakla suçlanmışlardı.

Küba: Ambargo son bulmalı

Küba Devlet Başkanı Raul Castro ise ABD’nin ülkesine karşı 50 yılı aşkın süredir uyguladığı ticari ve ekonomik ambargonun kendilerine büyük zarar verdiğini ve sona ermesi gerektiğini söyledi.

Amerikan Associated Press (AP) haber ajansına konuşan üst düzey Amerikalı yetkililer, Obama ve Castro’nun dün akşam 45 dakikadan uzun süren bir telefon görüşmesi gerçekleştirdiğini söyledi. Bu görüşmenin 1961’den bu yana iki ülke liderleri arasında yapılan en kapsamlı görüşme olduğu belirtiliyor. AP, iki ülke yetkililerinin bir yıldan uzun süredir Kanada ve Vatikan’da gizli görüşmeler yaptıklarını, Papa Francis’in de bazı görüşmelerde bulunduğunu yazdı.

Kaynak: BBC Türkçe

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.