İYİ PARTİ’Lİ GENÇ SİYASETÇİ AYSEL GÜL’LE MÜLAKAT

upa-admin 28 Nisan 2018 5.475 Okunma 1
İYİ PARTİ’Lİ GENÇ SİYASETÇİ AYSEL GÜL’LE MÜLAKAT

Murat Topçu: Kendinizden bahseder misiniz, sizi tanıyabilir miyiz?

Aysel Gül: Merhaba, ben Aysel Gül, İzmit’te dünyaya geldim. Çocukluk dönemi 1980’li yıllara, gençlik dönemi ise 1990’lı yıllara denk gelmiş şanslı insanlardan biriyim. Kalabalık bir ailede büyüdüm. Mahalle kültürünün kişinin tüm sosyal yaşamını şekillendirdiği yıllarda, çocukluğum sokaklarda oynayarak geçti. Şimdiki çocuklar ne yazık ki bu duygunun ne demek olduğunu bilmeden büyüyorlar. Çocukluğuma dair en belirgin anılarımda, Tolga Han dans grubunun bir üyesi olan amcamın dans provalarını izlemek, zaman zaman ona eşlik etmek büyük bir yer tutar her zaman. Kendisini genç yaşta elim bir trafik kazasında kaybetmiş olmak da büyük bir travmaydı bizler için. Belki bu yüzden, eğitimim sanat üzerine şekillendi. Seramik bölümünden mezun oldum; fakat bu alanda iş imkanlarının kısıtlı olması sebebiyle mesleğimi tam anlamıyla icra edemedim. Zaman zaman hobi amaçlı uğraşlarım oluyor. 12 yaşında bir oğlum, 7 yaşında bir kızım var. 17 yıldır saygı ve sevgi çerçevesinde sürdürdüğüm bir evliliğim var. Goethe’nin çok sevdiğim bir sözü vardır: ”Kendine ait küçük bir ev ve karakterli bir eş; dünyanın tüm altın ve incilerine bedeldir.” Bu, tam anlamıyla benim bir aileden ne beklediğimin özeti gibi… Mutlu bir aile, mutlu bir toplum için atılmış çok büyük adımdır çünkü.

Aysel Gül 

Murat Topçu: İYİ Parti’nin kuruluş öyküsü nasıl oldu anlatır mısınız?

Aysel Gül: İYİ Parti’nin kuruluş sürecini, karanlık bir tünelde zorlu bir yolculuğun ardından ışığın görünmesine benzetiyorum. Bu süreci kimi çok yakınen takip etti, kimisi ise önemsemedi bu süreci. Meral Hanım (Meral Akşener), bence büyük bir onur mücadelesi ile başladı. Toplantı yapacağı otellerin elektrikleri kesildi ve önüne sürekli engeller çıkartıldı. Meral Hanım’ın yine elektrikleri kesilmiş bir otelde söylediği ”Ne kadar korkuyorlarmış bizden; sıfatı olmayan, partisinden atılmış bir fakir kadından ne kadar korkuyorlarmış” sözleri beni derinden etkiledi. İşte bu yüzden, karanlıkları yırtarak kuruldu İYİ Parti. Parti logosunun “güneş” olması da bu yüzdendir. Ben de partinin İzmit teşkilatı yönetim kurulu üyesi olarak görev yapıyorum.

Meral Akşener tabanda heyecan yaratmaya başladı…

Murat Topçu: Geçtiğimiz günlerde CHP’ den 15 milletvekili İYİ Parti’ye geçti, bu nasıl oldu anlatır mısınız?

Aysel Gül: Bu olay Türk siyasetinde uzun yıllar konuşulacak ve her zaman “İYİ” hatırlanacaktır. Bence bu, Türk siyaseti için de, demokrasisi için de büyük bir adımdır. İYİ Parti olası bir erken seçimi çok önceden öngörmüş, bunun için bütün hazırlıklarını büyük bir hızla tamamlamıştır. Buna karşın, seçimlere sokulmama durumuna karşı fedakarca ve zekice yapılmış bir hamleydi bu. Zaten bu hamlenin ardından hemen İYİ Parti’nin seçimlere katılabileceği yönünde bir açıklama geldi.

Murat Topçu: İYİ Parti’nin Türkiye ile ilgili projeleri nelerdir?

Aysel Gül: İYİ Parti, yıllarca ayrıştırılan ve ötekileştirilen, adeta birbirinden uzaklaştırılmış bu ülkede yaşayan her bir vatandaşı kucaklayacak projelerle gümbür gümbür geliyor. Tıpkı Cumhuriyet’in ilk kuruluş yıllarındaki gibi büyük bir kalkınma hamlesi hedefliyor. Öncelikli hedef üretim; üreterek büyüyen güçlü Türkiye olgusunu yeniden oluşturmak istiyoruz. Eğitim, İYİ Parti’nin üzerinde durduğu en önemli konuların başında geliyor. Eğitim sistemi yap-boz tahtası olmaktan çıkarılarak, kalıcı ve köklü bir sistem üzerine oturtulacaktır. Köy Enstitüleri’ni yeniden canlandırmak bu hedeflerin başında geliyor. Ve tabii ki adalet… Güçlünün haklı olduğu değil, haklının güçlü olduğu bir yargı sistemi ve bağımsız üyeleri yeniden tesis edilecektir. İYİ Parti iktidarında hızla büyüyen ve hızla İYİ’leşen bir Türkiye göreceğiz! Bu yüzden “Türkiye İYİ olacak” diyoruz.

Murat Topçu: İzmit sizce iyi yönetiliyor mu, bu konudaki düşünceleriniz nelerdir?

Aysel Gül: Tüm Türkiye’ de çok hızlı ve kısa sürede bir teşkilatlanma yaşandı. Bu süreçte mutlaka hatalar olmuştur. İYİ Parti’de her görüşten, toplumun her kesiminden fikirler çok kısa sürede aynı potada buluştu. Kırgınlıklar, küskünlükler mutlaka olmuştur; ancak herkesin ortak hedefi İYİ Parti’yi özellikle İzmit’te-Kocaeli’de bir numara yapabilmektir. Burası Meral Hanım’ın memleketi olmaması sebebiyle göz önünde bir yer.

Murat Topçu: Türk toplumunun bakış açısı nasıl oldu İYİ Parti’ye?

Aysel Gül: Ben şimdiye dek bir lider etrafında bu kadar değişik fikirlere sahip insanların bir araya geldiği başka bir oluşum görmedim. İYİ Parti’ye gönül vermiş herkes Meral Hanım’ın koruyucusu gibi. Çok kısa sürede, çok yoğun bir ilgi oldu İYİ Parti’ye. Bu süreci İzmit’te Kasım ayı başı itibariyle çok yakınen takip ettim; daha yönetim bile oluşmamışken, Kasım ayı başlarında yapılan tanıtım toplantısına ilgi çok büyüktü. Elbette bu ilgi geçen zaman içerisinde kartopu misali hızla büyüdü. 1 Nisan’da Ankara Kapalı Spor Salonu’nda tüm Türkiye partimize nasıl yoğun bir ilgi olduğunu gördü. Türkiye’nin dört bir yanından gelen İYİ insanlar, İYİ’lik Hareketi’ne nefes olmak ve liderlerine destek vermek için oradaydı. Gerçekten tarihi bir gün yaşadık…

Murat Topçu: En son okuduğunuz kitap ve en son izlediğiniz film?

Aysel Gül: Çok kısa bir süre önce partimiz Genel İdare Kurulu üyesi Ali Türkşen davetlim olarak ilçe teşkilatımızı ziyaret etti. Kendisinin FETÖ kumpası sonucu Balyoz davasında uğradığı haksızlığı anlattığı kitabını imzalatma imkanını yakalamıştım. En son onun kitabını okudum, herkese tavsiye ediyorum.

 

Röportaj: Murat TOPÇU

Tarih: 28.04.2018

One Comment »

  1. Şükran Ören 07 Mayıs 2018 at 07:06 - Reply

    Böyle genç dinamik kişilerin siyaset alanında başarılı olması ülkem adına beni umutlandırmaktadır. Başarılar diliyorum.

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.