BM KIBRIS İÇİN KOLLARI YENİDEN SIVIYOR

upa-admin 04 Kasım 2013 1.813 Okunma 0
BM KIBRIS İÇİN KOLLARI YENİDEN SIVIYOR

BM yetkilileri, 50 yıllık Kıbrıs sorununun çözümüne yönelik müzakerelerin yeniden başlaması için bu hafta taraflarla bir araya gelecek.

Ada’daki temaslarına bugün başlayacak olan BM Genel Sekreteri’nin Kıbrıs Özel danışmanı Aleksander Downer, liderlerin yanı sıra özel temsilcilerle de mekik diplomasisi yürütecek.

Avustralyalı arabulucu Downer, Rumların müzakerelerin başlaması için şart koştuğu ortak açıklama metnindeki anlaşmazlıkların neden olduğu krizi dindirmeye çalışacak. Ardından liderleri müzakerelere başlamaya ikna etmeyi deneyecek.

Rum tarafı, müzakerelerin başlaması için ortak bir açıklama yapılmasını şart koşuyor. Bu açıklamanın müzakere zemini olacağını savunan Rumlar, metinde Kıbrıs’ta federasyonu oluşturacak kurucu devletlerin egemenliklerinin, yetkilerinin ve temsiliyetlerinin sınırlarının çizilmesini istiyor.

Rumlar olası bir çözümde, KKTC’nin egemenliğinin ortadan kalkmasını ve varılacak anlaşmadan geriye dönülememesini şart koşuyor.

Türk tarafı müzakerelerin bir an önce başlamasını, sürecin takvime bağlanarak çözümle sonuçlanmasını istiyor. Bu çerçevede KKTC Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, müzakerelerin başlaması için ortak açıklamaya ve önkoşullara gerek olmadığını belirterek, liderlerin vakit kaybetmeden masaya oturması gerektiğini vurguluyor.

Kıbrıs’ta müzakerelerin başlamasının ardından Türk ve Rum liderlerin özel temsilcileri, garantör ülkelerin başkentlerine çapraz ziyaretlerde bulunacak. Bu çerçevede Türk tarafının özel temsilcisi Osman Ertuğ Atina’ya, Rum tarafının özel temsilcisi Andreas Mavroyannis de Ankara’ya gidecek, yetkililere tezleri doğrudan aktaracak.

RUMLARDAN MARAŞ ÖNERİSİ 
Rum temsilcinin Ankara’ya tezlerin yanı sıra Maraş önerisi de götüreceği, Maraş’ın BM kontrolünde Rumlara açılmasına karşılık KKTC’deki deniz ve hava limanlarının doğrudan ticarete ve uçuşa açılmasını teklif edeceği biliniyor.

Türk tarafı Maraş’ın kapsamlı çözümün parçası olduğunu vurgulayarak, Kıbrıs sorunundaki harita ve toprak başlığının parça parça ele alınmasına sıcak bakmadığını belirtiyor.

Kaynak: Ntvmsnbc

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.