İSRAİL GENELKURMAY BAŞKANI’NDAN KORKUTAN AÇIKLAMA: İRAN’I VURMAYA HAZIRIZ

upa-admin 22 Nisan 2012 2.527 Okunma 0
İSRAİL GENELKURMAY BAŞKANI’NDAN KORKUTAN AÇIKLAMA: İRAN’I VURMAYA HAZIRIZ

İsrail’in bağımsızlık günü kutlamaları yaklaşırken, İsrail Genelkurmay Başkanı Benny Gantz, Yedioth Ahronoth gazetesine önemli açıklamalarda bulundu. İran’ın nükleer tesislerinin vurulması konusundaki bir soruya “harekete geçmeye hazırız” cevabını verdi. İran tehdidi nedeniyle 2012’nin kritik bir yıl olacağını vurgulayan Gantz, “İsrail Devleti, İran’ın nükleer silah geliştirmesini, durdurulması gereken çok ciddi bir olay olarak görüyor” şeklinde konuştu. İsrail Genelkurmay Başkanı, planlarını da bu doğrultuda hazırladıklarını kaydetti. İsrail’in bir başka devlet tarafından açıkça tehdit edilen tek ülke olduğunu söyleyen Gants, bununla birlikte Hava Kuvvetleri’ne “hemen, şimdi vur” emri verilmediğini belirtti.

SAVAŞ OLASILIĞI YÜKSEK

Benny Gantz, “Bu yıl savaş çıkar mı?” sorusuna da “stratejik gerçekleri ve bölgedeki istikrarsızlığı değerlendiren istihbaratımız, savaş çıkma olasılığının geçmiş dönemler oranla çok daha büyük olduğunu değerlendiryor” dedi. İran’a operasyonun olası bir bölgesel savaş ihtimalini de değerlendiren İsrail Genelkurmay Başkanı şunları söyledi: “Hiç bir füzenin bizi vurmayacağı sözünü vermem. Ama çok büyük bölümü düşürülecektir. Ne sınırlarımız dışında ne de içinde basit bir savaş olmayacak ama kimseye bizi test etmelerini önermem”.

HİZBULLAH’A GÖZDAĞI

Beni Gantz röportajda Hizbullah’a da meydan okudu; “Hizbullah Lideri Hasan Nasrallah sığınağından çıkmaktan endişe ediyor ve bunda da haklı. Geçen sefer Lübnan’da olanları gördü ve o zaman olanlar gelecek sefer olanların yakınından bile geçmeyecek. Bence bunu gayet iyi görüyorlar”.

 

(HABERTÜRK)

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.