KOLOMBİYA HÜKÜMETİ VE FARC ARASINDAKİ SON GÖRÜŞMELER

upa-admin 30 Nisan 2013 3.871 Okunma 0
KOLOMBİYA HÜKÜMETİ VE FARC ARASINDAKİ SON GÖRÜŞMELER

Kolombiya hükümeti ve FARC (Kolombiya Devrimci Silahlı Kuvvetleri) arasında Norveç’in başkenti Oslo’da gerçekleşen görüşmelerin ardından iki taraf Küba’nın başkenti Havana’da tekrar bir araya gelerek bir dizi toplantılar gerçekleştirdiler. En son düzenlenen toplantılarla, Kolombiya hükümeti ve FARC tarım konusunda anlaşmalara varma beklentisiyle barış görüşmelerine devam ediyor.

Bir aylık aradan sonra üç gündür devam eden görüşmelerde, birinci gündem maddesi olarak, iki tarafın da toprak konusunda ilerlemeleri somutlaştırma yönündeki isteklilikleri ortaya konuldu. Sonraki gündem maddesi olan “siyasal katılım konusunda teminatların sağlanmasına” geçebilmek için bu toplantılar gerçekleştirilmekte.

Geçtiğimiz 19 Kasım tarihinde Havana’daki Kongre Sarayı’nda başlatılan görüşme programına dahil olan diğer hususlar şunlar: silahlı çatışmanın sona erdirilmesi, narkotrafik meselesinin çözümü, mağdurlara yardım, onay mekanizmaları ve masada anlaşılanların imzaya götürülmesi. Tarım konusunda anlaşmaya varma yönünde ortaya konulanların yanı sıra, Kolombiya’nın başkenti Bogota’da 28-30 Nisan tarihleri arasında öngörülen bir toplantıyla siyasal katılım meselesi hazırlanmakta. Taraflara göre toplantının amacı, masadaki analizleri kuvvetlendirmek için vatandaşların fikirlerini mesele etrafında toplamak.

Gerillalar, ABD’de 2004 yılında yakalanarak 60 yıl hapse mahkum edilen komutanlarından Simon Trinidad Palmera’nın da görüşmelerde ekibe katılması için kongre üyelerinden yardım talep etti. FARC örgütü Palmera’nın tecrübesinin barış sürecine katkıda bulunabileceğini belirterek müzakerelerin başlangıcından beri kendisine yönelik taleplerini sürekli olarak dile getirmekteler.

FARC ve hükümetin ikisinin birden kilit olarak gördüğü toprak meselesini ele almak üzere benzer bir girişim geçen yılın sonlarına doğru yapılmıştı. Toprak meselesi, yarım yüzyıldan fazla süredir binlerce kişinin ölümüne ve milyonlarca kişinin de yerlerinden olmasına sebep olan çatışmanın birincil tetikleyicisiydi.

 Kıvanç SAĞIR

KAYNAKLAR

– http://www.prensa-latina.cu/index.php?option=com_content&task=view&idioma=1&id=1355961&Itemid=1

– http://www.telemundo51.com/videos/Continuan-negociaciones-por-la-paz-Colombiana-174873031.html

Müzakerelerde hükümet heyetinin şefi Humberto de la Calle

FARC müzakere heyet şefi Ivan Marques

2004 yılında ABD’de yakalanarak 60 yıl hapse mahkum edilen Simon Trinidad Palmera

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.