AZERBAYCAN’DA İLHAM ALİYEV YENİDEN CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ

upa-admin 09 Ekim 2013 2.630 Okunma 0
AZERBAYCAN’DA İLHAM ALİYEV YENİDEN CUMHURBAŞKANI SEÇİLDİ

Azerbaycan’da bugün gerçekleştirilen seçimde mevcut Cumhurbaşkanı İlham Aliyev’in yeniden seçildiği bildirildi. Resmi olmayan ilk açıklamalarda Aliyev’in açık ara önde olmasının ilanından sonra Aliyev taraftarları kutlamalara başladı. Kutlamaların merkezi, Aliyev’in başkanı olduğu Yeni Azerbaycan Partisi’nin (YAP) karşısındaki Sahil Parkı oldu. Ellerinde Azerbaycan bayrağı ve partilerinin flamalarını taşıyan binlerce kişi sokaklarda kutlamalar yaptı.

Kutlamalar öncesinde YAP Genel Sekreteri Ali Ahmedov seçimin sonuçlarını basına değerlendirdi. Ali Ahmedov Azerbaycan halkının seçimini yaptığını, seçmenlerin demokratik iradelerinin sandığa yansıdığını bildirdi. Ahmedov halk tarafından ülkenin gelecek 5 yılı için Cumhurbaşkanı’nın seçildiğini söyledi. Ahmedov, “İlham Aliyev seçmenlerden yüzde 83’ten fazla oy aldı” dedi. Parti binasının önünde toplanan vatandaşlara da seslenen Ahmedov, kazanılan zaferde onların da payı olduğunu vurgulayarak herkesi tebrik etti. Seçim zaferi kutlamaları çeşitli müzik ve dans gruplarının gösterileri ile gecenin ilerleyen saatlerine kadar devam etti.

SEÇİME KATILIM YÜKSEK OLDU

Azerbaycan’da oy verme işleminin yerel saatle 19.00 itibariyle sona ermesinden sonra Yüksek Seçim Kurulu (YSK) seçime katılım oranını yüzde 72,31 olarak açıkladı. Cumhurbaşkanı seçimi ile ilgili resmi açıklamalar YSK tarafından yerel saatle 23.00’ten sonra yapılacak.

Kaynak: Haberler.com

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.