KKTC’DE YEREL SEÇİM HEYECANI

upa-admin 23 Haziran 2014 3.042 Okunma 0
KKTC’DE YEREL SEÇİM HEYECANI

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 5 ilçe ile beraber toplam 28 belediye için yerel seçimler 29 Haziran Pazar günü yapılacak. Kıbrıslı Türk seçmenler 29 Haziran’da belediyeler için oy tercihlerini yaparken, aynı zamanda Cumhuriyet Meclisi’nden geçen 21 maddelik anayasa değişikliği için yapılan referandum için de oy kullanacaklar. Bu yazıda 29 Haziran 2014 KKTC yerel seçimlerini analiz etmeye çalışacağım.

Hatırlanacağı üzere Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nde 28 Temmuz 2013 tarihinde yapılan son genel seçimlerde; Avrupa Birliği ve Kıbrıs sorununda çözüm yanlısı sosyal demokrat Cumhuriyetçi Türk Partisi – Birleşik Güçler (CTP-BG) yüzde 38,37 oy oranıyla sandıktan birinci olarak çıkmış, CTP’yi Ulusal Birlik Partisi (UBP) yüzde 27,30, Demokrat Parti – Ulusal Güçler (DP-UG) yüzde 23,11 oy oranıyla izlemişti.[1] Seçimler sonrasında merkez sol CTP ve KKTC kurucu lideri Rauf Denktaş’ın oğlu Serdar Denktaş liderliğindeki merkez sağ DP arasında bir koalisyon hükümeti kurulmuştu.[2] Koalisyon hükümeti, ilk günlerinden başlayarak yaşadığı çeşitli sıkıntılara karşın halen iktidarda bulunmaktadır ve son dönemde önemli anayasal değişikliklere imza atarak dikkat çekmiştir. Buna karşın, 29 Haziran 2014 yerel seçimleri öncesinde merkez sağdaki iki büyük parti UBP ve DP arasında seçim ittifakı görüşmeleri gerçekleşmiş, hatta bu yönde çeşitli adımlar atılmıştır. Ancak bu ittifakın suya düşmesi sonrasında yaşanan çeşitli istifalarla birlikte yerel seçimlerde merkez sağın iki büyük partisi arasındaki ittifak sadece birkaç belediye ile sınırlı kalmış gibi gözüküyor. En dikkat çekici işbirliği; başkent Lefkoşa ilçesinde iddialı CTP adayı Kadri Fellahoğlu karşısında UBP adayı Kemal Deniz Dana’nın desteklenmesi gibi görünüyor. Ancak merkez sağın çatıda yapmayı beceremediği seçim ittifakını, nüfus yoğunluğu fazla olmayan bir ülke olan KKTC’de seçmenin tabanda gerçekleştirmesi de gayet mümkün gözüküyor.

İktidarın büyük ortağı CTP, yerel seçimlere 28 belediyenin 26’sında giriyor, 2 belediyede ise bağımsız adayları destekliyor. CTP’nin iddialı isimleri arasında; Lefkoşa ilçesinde aday gösterilen ve geçtiğimiz yıl yapılan ara seçimlerde bu göreve seçilmiş olan mevcut Belediye Başkanı ve deneyimli siyasetçi Kadri Fellahoğlu, Gazimağusa ilçesinden aday olan mevcut Belediye Başkanı Ahmet Oktay Kayalp, Girne ilçesi adayı ve 2002’den beri üç defa ardı ardına seçilmeyi başaran mevcut Belediye Başkanı Sümer Aygın ve Güzelyurt ilçesi adayı Osman Bican var. CTP’nin sandıktan birinci parti olarak çıkması ve Girne ve Gazimağusa gibi kalelerini koruması beklenebilir.

sümeraygın

Sümer Aygın

Ana muhalefet partisi UBP ise seçimlere 24 belediyede giriyor. UBP diğer 4 belediyede ise bağımsız adayları destekleyecek. Partinin iddialı adayları arasında; Lefkoşa ilçesinde diğer merkez sağ parti DP’nin de desteklediği Kemal Deniz Dana, Güzelyurt ilçesinde 1998’den beri dört dönemdir seçilen mevcut Belediye Başkanı Mahmut Özçınar ve İskele ilçesinde 1994’den beri beş dönemdir seçilen mevcut Belediye Başkanı olan Halil İbrahim Orun var.

mahmut özçınar

Mahmut Özçınar

Son genel seçimlerde büyük bir çıkış gerçekleştiren DP ise yalnızca 17 belediyede aday gösterirken, 6 belediyede bağımsız adayları destekliyor. DP tabanının diğer seçim bölgelerinde oylarını UBP’ye kaydırması bekleniyor. Ancak DP’nin resmi olarak desteklediğini açıkladığı tek belediye şimdilik Lefkoşa ilçesi gibi gözüküyor. DP adayları arasında en iddialı ismin ise, Yeni Erenköy Belediyesi’nin mevcut Başkanı Özay Öykün olduğu görülüyor.

Diğer önemli siyasi partilerden sosyal demokrat TDP, komünist Birleşik Kıbrıs Partisi’nin (BKP) de desteğiyle 5 belediyede yarışırken, 3 belediyede de partiye yakın bağımsız adayları destekliyor. Seçimlerde belediyeler için yarışacak olan kadın adayların azlığı (yalnızca 3) dikkat çekerken, ilçelerde aday gösterilen kadın adaylar, CTP’nin İskele Belediye Başkan adayı Bilen Sayılı ve DP’nin Girne Belediye Başkan adayı Başak Tekerek’le sınırlı kaldı.[3]

Genel bir değerlendirme yapmak gerekirse; önceki seçim sonuçları da göz önüne alındığında, CTP’nin Girne ve Gazimağusa’da, UBP’nin Güzelyurt ve İskele’de zafere çok yakın olduğu ve bu seçimlerde esas mücadelenin Lefkoşa için yapılacağı görülüyor. DP’nin de desteklediği UBP adayı Kemal Deniz Dana’nın, CTP’nin adayı Kadri Fellahoğlu karşısında alacağı oy, seçimin galibini belirleyecek en önemli mücadele olarak bu seçimlerde ön plana çıkıyor.

 

Yrd. Doç. Dr. Ozan ÖRMECİ

 

[1] Örmeci, Ozan (2013), “KKTC’de Zafer Sosyal Demokrat CTP’nin”, Uluslararası Politika Akademisi, Erişim Tarihi: 23.06.2014, Erişim Adresi: http://politikaakademisi.org/kktcde-zafer-sosyal-demokrat-ctpnin/.

[2] “KKTC’de Yeni Hükümet Kuruldu”, Uluslararası Politika Akademisi, Erişim Tarihi: 23.06.2014, Erişim Adresi: http://politikaakademisi.org/kktcde-yeni-hukumet-kuruldu/.

[3] “Yerel Seçimlerde 3 Kadın Aday Yarışacak”, HaberKıbrıs.com, Erişim Tarihi: 23.06.2014, Erişim Adresi: http://haberkibris.com/yerel-secimlerde-3-kadin-aday-yarisacak-2014-05-03.html.

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.