KERRY: KONUŞACAK ÇOK ŞEY VAR

upa-admin 12 Eylül 2014 1.862 Okunma 0
KERRY: KONUŞACAK ÇOK ŞEY VAR

Ankara’ya gelen ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu’yla bir araya geldi. Görüşme öncesinde açıklama yapan Kerry, “Konuşacak çok şeyimiz var” dedi.

ABD’nin Irak Şam İslam Devleti’yle (IŞİD) mücadele planını açıklamasının ardından Ankara önemli bir konuğu ağırlıyor. ABD Dışişleri Bakanı John Kerry, öğle saatlerinde Ankara’ya geldi. Kerry’yi Esenboğa Havalimanı’nda, Vali Yardımcısı Hayrettin Balcıoğlu, Dışişleri Bakanlığı ve ABD Büyükelçiliği yetkilileri karşıladı.

John Kerry, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile görüşmek için Dışişleri Bakanlığı’na geldi. Kerry ve Çavuşoğlu, ikili görüşme öncesi basın mensuplarının karşısına çıktı. Çavuşoğlu, burada yaptığı kısa açıklamada, Kerry’yi bölge ziyareti kapsamında geldiği Ankara’da ağırlamaktan dolayı mutlu olduklarını söyledi. John Kerry ile bir hafta içerisinde 3 kez yüzyüze, en az 3 kez de telefon ile görüştüklerini belirten Çavuşoğlu, “Gündemdeki konuları biliyorsunuz. Bölgesel konular, zorluklar ve tehditler… Irak ve Suriye’yi takip ediyorsunuz” diye konuştu. Çavuşoğlu bu konuların yanı sıra ikili ilişkiler ile Kıbrıs, Ermenistan, Ukrayna ve Ortadoğu’daki ateşkes ve barış sürecini de ele almayı arzu ettiklerini ifade etti. Çavuşoğlu daha sonra John Kerry’ye yönelerek, “John, Türkçe ve İngilizce sen de bir şeyler söylemek ister misin?” diyerek sözü Kerry’ye bıraktı. ABD Dışişleri Bakanı Kerry de Türkiye’de bir kez daha bulunmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi.

‘KONUŞACAK ÇOK ŞEYİMİZ VAR’
Kerry, Türkiye ve ABD’nin NATO içerisinde önemli ortaklar olduğunu belirterek, “Libya’dan tutun da Mali’ye kadar, Afrika Burnu’ndan Ortadoğu’ya kadar ve şu anda elbette ki Irak’taki konular hepimizi ilgilendiriyor. Konuşacak çok şeyimiz var” dedi. Son 1,5 yıl içinde en yakın ilişkilerinden bir tanesini Başbakan Ahmet Davutoğlu’yla kurduğunu ve Çavuşoğlu ile de çok sık görüştüklerini belirten Kerry, “Bizler sürekli seyahat eden insanlarız ve konuların ivediliği ortaya çıktığı zaman bu konuları hemen ele alıyoruz” diye konuştu.

ABD Dışişleri Bakanı Kerry, birkaç gün içerisinde Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda toplanacak Terörle Mücadele Forumu’na, Çavuşoğlu ile birlikte başkanlık edeceğini hatırlattı. Kerry, “Hem Başbakan Sayın Ahmet Davutoğlu, hem de Sayın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile yapıcı görüşmeler gerçekleştirmeyi dört gözle bekliyoruz” ifadesini kullandı. Çavuşoğlu ve mevkidaşı Kerry, daha sonra başbaşa görüşmeye geçti.

GÖRÜŞMENİN DETAYLARI
Dışişleri yetkilileri görüşmede, insani yardım konusunda Türkiye’nin bölgede her zaman destek vermeye hazır olduğu ABD Dışişleri Bakanı John Kerry’e iletildiğini aktardı. Görüşmede Irak’ta Maliki dönemindeki mezhepsel yaklaşımların sonuçlarına dikkat çekildi ve yeni hükümetin desteklenmesi konusunda mutabık kalındı.

ABD Başkanı Obama’nın IŞİD’le mücadele planıyla ilgili yaptığı açıklamadan sonra Suriye’de neler yapılacağı konusunda görüş alışverişinde bulunuldu. Kıbrıs müzakereleri ve Libya’daki gelişmeler de görüşmede ele alındı. İncirlik konusunun görüşülüp görüşülmediği konusunda ise bugüne kadar ABD’den bir talep gelmediği belirtildi.

140912erdogan_kerry

ERDOĞAN, KERRY’İ ÇANKAYA KÖŞKÜ’NDE KABUL ETTİ
John Kerry, ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile bir görüşme gerçekleştirdi. Kerry, Başbakan Ahmet Davutoğlu ile de bir araya gelecek.

Kaynak: Ntvmsnbc

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.