RUM KESİMİ’NDEN RUS SAVAŞ GEMİLERİNE AKDENİZ’DE KOLAYLIK SAĞLAYACAK TARİHİ ADIM

upa-admin 26 Şubat 2015 2.302 Okunma 0
RUM KESİMİ’NDEN RUS SAVAŞ GEMİLERİNE AKDENİZ’DE KOLAYLIK SAĞLAYACAK TARİHİ ADIM

Güney Kıbrıs Rum Yönetimi ile Rusya, aralarında Rus savaş gemilerine Akdeniz’de kolaylık sağlayacak anlaşmanın da bulunduğu 11 devletlerarası anlaşmaya imza koydu. Rum haber kaynaklarına göre, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in ikametgahında dün akşam Rum Yönetimi Başkanı Nikos Anastasiadis ile Putin’in himayelerinde Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis ve Rusya  Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov tarafından 11 anlaşmanın 8’i imzalandı.

Geri kalanlar ise bürokratlar düzeyinde imzalandı. Rus savaş gemilerine sağlanacak kolaylıklarla ilgili anlaşma, daha önce bu tarz bir anlaşmanın hiç imzalanmamış olması nedeniyle diğerlerinden ayrılıyor. Anlaşma, 2 ülkenin savunma bakanlıklarının işbirliğini ve özellikle de Rusya’ya, Rum Yönetimi denizcilik altyapısı düzeyinde kolaylıklar sağlanmasını öngörüyor. Rum Yönetimi ile Rusya arasında imzalanan diğer anlaşmalar ise şöyle;

1. İki ülkenin 2015-2017 yılları için ortak faaliyet programı. Bu program siyasi, toplumsal, insani, bilimsel ve teknik ilişkilere dair ikili ve çoklu işbirliği çerçevelerini içeriyor. Burada en önemli nokta, programın Rusya’nın Kıbrıs sorunu ile ilgili açık tezini ortaya koymaktır.

2. İki ülkenin 1996 yılında imzaladıkları askeri ve teknik işbirliğinin güncellenmesi. Ana hedef, uluslararası güvenliğin teminat altına alınması ve askeri personelin eğitilmesi.

3. Teröre karşı mücadele ve bu konuda personel eğitimi.

4. Yasadışı uyuşturucu kaçakçılığı ile mücadele.

5. Her iki ülkenin savunma bakanlıkları arasında, denizcilik alanında, Kıbrıs tarafından Rusya tarafına kolaylık sağlanması da dahil olmak üzere işbirliği anlaşması.

6. İki ülkenin Eğitim Bakanlıkları arasında araştırma ve teknoloji  alanlarında işbirliği.

7. Ticaret, Enerji, Taşımacılık, Tarım, Kültür ve Turizm alanlarında mali işbirliği protokolü.

8. İki ülkenin araştırma merkezleri arasında Eğitim, Kültür ve Bilim alanlarında işbirliği.

İki ülkenin Dışişleri bakanlarının imza koymadıkları, geriye kalan 3 anlaşma ise şöyle;

9. Rum sermaye piyasası komisyonu ile Rusya Merkez Bankası arasında işbirliği memorandumu.

10. Rum Yatırımların Cezbedilmesi  Örgütü (CIPA) ile Rus Yatırımların Cezbedilmesi Örgütü  arasında yatırımların ileriye götürülmesi.

11. Lefkoşa Üniversitesi ile Moskova Uluslararası ilişkiler Devlet Enstitüsü arasında işbirliği memorandumu.

 Kaynak: Türk Ajansı Kıbrıs

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.