KASULIDIS: “MARAŞ’I BİZE VERİN VETOYU KALDIRALIM”

upa-admin 09 Mayıs 2013 1.790 Okunma 0
KASULIDIS: “MARAŞ’I BİZE VERİN VETOYU KALDIRALIM”

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Türklerin kontrolündeki kapalı Maraş bölgesinin kendilerine verilmesine karşılık, Kıbrıslı Türklere yönelik doğrudan ticaret ambargosunun kaldırılacağını ve Türkiye’nin AB müzakerelerinde veto ettikleri bazı başlıkların açılabileceğini söyledi.

Kıbrıs’ta çözüm müzakerelerine de değinen Rum kesimi Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, ülkesindeki ekonomik krizden ötürü görüşmelerin sonbahardan önce başlayamayacağını açıkladı. Rum Dışişleri Bakanı Kasulidis, “Kıbrıs sorununun özünü, hiçbir gecikmeye mahal vermeksizin müzakere etmeye hazırız ancak bunun ötesinde iki taraf arasında güven yaratacak önemli adımlar atılması gerektiğini düşünüyoruz, Maraş’ın iadesi bunlardan biridir” dedi.

NEW YORK’TA BAN’LA GÖRÜŞTÜ 
Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Ban Ki-mun’la New York’ta görüşen Rum bakan, ülkesindeki ekonomik krizin öncelikli mesele olduğunu bu nedenle müzakerelerin başlama tarihinin gecikeceğini söyledi. Kasulidis, Genel Sekreter’in de durumu anlayışla karşıladığını belirtti.

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, Genel Sekreter’e, güven yaratıcı önlemler çerçevesinde Türklerin kontrolündeki kapalı bölge Maraş’ın kendilerine verilmesi önerisini gündeme getirdiğini söyledi. Rum bakan, kapalı Maraş’ın Rumlara verilmesine karşılık Kıbrıslı Türklerin, AB gözetimi altında Gazimağusa Limanı’ndan doğrudan ticaret yapmasını kabul edeceklerini kaydetti. Rum bakan Ercan Havalimanı’nın doğrudan uçuşlara açılmasının öneri kapsamına dahil olmadığını ifade etti.

Kasulidis, Maraş’a karşılık Türkiye’nin AB müzakerelerinde veto ettikleri bazı müzakere başlıklarının açılmasına da bakacaklarını, önerinin tüm tarafların kazançlı çıkacağı bir teklif olduğunu ileri sürdü.

‘DOĞALGAZ GÜNDEME GELMEDİ’ 
Doğu Akdeniz’de buldukları doğalgaz yataklarının Kıbrıs meselesinin tamamen dışında olduğunu ileri süren Rum bakan, “Doğalgaz Kıbrıs sorununun çözümü için teşvik unsurudur ancak konu adadaki yegane yasal devlet olan Kıbrıs Cumhuriyeti’nin yetkisi içerisindedir. Genel Sekreter ve özel temsilcisi enerjiye ilişkin herhangi bir konuyu gündeme getirmişlerdir” dedi.

RASMUSSEN’E TEPKİ 
NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen’in açıklamalarını yorumlayan Kasulidis, “Eğer NATO Genel Sekreteri açıklamalarıyla Kıbrıs sorununun çözümü çabalarına katkıda bulunduğunu sanıyorsa yanılıyor. Aksine, çözüme varılmasını ve bunun sonucunda NATO ile AB arasındaki sorunların çözümlenmesi sürecini de uzatıyor” ifadelerini kullandı.

Rum Dışişleri Bakanı Yoannis Kasulidis, ABD temasları çerçevesinde Washington’daki Rum Ortodoks Başpiskoposu Dimitrios ve Rum-Yunan diaspora temsilcileriyle de görüşecek.

Kaynak: Ntvmsnbc

Leave A Response »

Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.